Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Teknolojiye Bağlı El Hastalıkları Gün Geçtikçe Artıyor


Çağımızın iletişim teknolojileri bugün toplumun pek çok kesiminin vazgeçilmezi. İletişim teknolojileri pek çok alanda hayatımızı oldukça kolaylaştırırken; aşırı kullanımıyla ellerde meydana gelen sinir sıkışmaları ve takılmalarla günlük hayatın kalitesini de düşürebiliyor. Bunun temel sebebi; bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazların aşırı derecede kullanılmasıdır. Öyle ki akıllı telefonlar evde işte yolda her an elimizde ve hatta öyle ki bir çok kişi için bağımlılık haline dönüştü. Özellikle akıllı telefonların bağımlılık haline geldiği kişilerde eller günlük kapasitelerinin üzerinde yanlış kullanılıyor. Her geçen gün aslında farkına varmadan ellerimize zarar veriyoruz. Zaman içerisinde parmaklarda ani kilitlenmeler ile kendi gösteren rahatsızlıklarla karşılaşmak kaçınılmaz hale geliyor. Son zamanlarda özellikle genç yaş grubu bireylerde birçok el hastalığının geliştiğine şahit oluyoruz. Bu rahatsızlıklar arasında tetik parmak ve karpal tünel sendromu ise başı çekiyor.

 

Tetik Parmak: En önemli nedenlerinden biri parmağın ve parmağa bağlı tendonun aşırı kullanılarak yorulması ve zaman içerisinde yıpranmasıdır. Bu hastalığın belirtisi çoğunlukla sabah saatlerinde hasta parmaklarını açma - kapama zorluğu yaşar ve bu yakınmalar sabahları daha belirginken gün içinde azalma gösterir. Kişiler genellikle tutulan parmaklarını bükerken zorlanma ve beraberinde ağrı olması nedeniyle biz plastik cerrahlara başvururlar.  

 

Karpal Tünel Sendromu: Bilekte, karpal tünel denilen bir alan içinden; başparmak, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağını duyusunu ve başparmağın bazı hareketlerini sağlayan sinir ile önkoldan ele doğru uzanan 9 tendon geçer. Tünel içinden geçen tendonlar, tekrarlayan el hareketleri ile yıllar içerisinde yıpranır, buna bağlı kalınlaşma göstererek sinir üzerine baskı oluşturabilir. Median sinirin duyusunu sağladığı alanlarda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma uykudan uyandıracak şekilde başlar. Zaman içerisinde ellerden bazı objeler düşmeye başlar ki hastalar çoğunlukla bu nedenle hekime başvururlar.

 

Erken tanıyala uygun fizik tedavi planlaması çoğunlukla herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan çözüm sağlar.  Ancak tablo kişinin yaşam kalitesini bozan şiddetli ağrılar ve ellerin kullanımının güçleşmiş olması şeklinde seyrediyorsa cerrahi tedavi zorunluluğu gerektirir. El ve mikro cerrahinin incelikleri ile gerçekleşecek bir operasyon ile elde edilecek sonuçlar çoğunlukla iyidir.


Yayınlanma: 06/12/2018

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90