Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Dudak ve Damak Yarıkları
Dudak ve Damak Yarıkları fiyatları

Dudak ve Damak Yarıkları


Dudak ve damak yarığı en sık rastlanılan doğumsal defektlerdendir. Dudak-damak yarığına eşlik eden kalp ve diğer organ anomalileri de görülebilir. Yüz yarığı olan her yeni doğan, ek anomaliler açısından da değerlendirilmelidir. Dudak yarığı tek başına veya damak yarığı ile birlikte görülebilir. Basit bir yarıktan sert damak ve dişleri de tutan, burun deformiteli iki taraflı komple yarığa kadar olabilir.

Tedavi, doğumdan hemen sonra yandaş anomalilerin araştırılması, defektin plastik cerrah tarafından değerlendirilmesi ve tedavi seçeneklerinin aile ile görüşülmesiyle başlar. Doğumdan sonraki herhangi bir zamanda dudak, onarımı gerçekleştirilebilir. Genel olarak çoğu onarım 10’lar kuralına göre planlanır: 10 haftalık, 10 pound (5kg) ağırlığında ve 10 gram hemoglobin.

İkincil cerrahi girişimler, burun deformite onarımı, eğer gelişmişse yara izini düzeltmek için gerekebilir. Ciddi çift taraflı dudak yarıklarında hastanın çocukluk ve ergenlik dönemi boyunca sürecek sürekli değerlendirmelere gereksinim vardır. Damak Yarığı Damak onarımında, normal konuşmanın oluşmasına östaki tüpünün fonksiyonunun onarılmasına, oronazal (ağız-burun) fistüllerin kapatılmasına ve üst çene gelişimdeki değişmeleri en azda tutmaya önem verilir. Hastaya bağlı olarak onarım, 10 aylıktan (erken) 24 aylığa (geç) kadar olabilir.

Bazı vakalarda ilk damak onarımından aylar sonra hipernazal (hım hım) konuşmayı düzeltmek için ikincil yumuşak damak (velofaringeal) cerrahisi gerekebilir.

Dudak ve Damak Yarıkları Videoları


Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 14/09/2015

0541 241 94 90