Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Diş Estetiğinde Dolgu Uygulamaları


Gelişen tıp teknolojilerinin nimetleri sayesinde sağlık ve estetik ortak bilinçte hareket ediyor.  Dolayısıyla kusursuz gülüşe sahip olmayı istemek; her kesimden bireyin neredeyse temel ihtiyacı haline geldi. Öyle ki; sadece dişte yaşanan bir ağrı ya da diş eti rahatsızlığıyla değil, estetik diş hekimliği ve özellikle gülüş tasarımı için diş hekimleri ziyaret ediliyor. Artan taleplerin neticesinde günümüzde uygulanan diş tedavilerinin hem fonksiyonel hem de görsel olarak tatmin edici olması esastır. Bu nedenle diş hekimliği uygulamalarında her geçen gün yeni yöntem ve materyal seçeneği artmaktadır.

 

Geçmiş zamanda diş çürüklerinin tedavisinde kullanılan tek seçenek metal alaşımlı siyah amalgam dolgulardı. Bu dolgular çok sağlam olmasına karşın; dezavantaj olarak içerisinde civa muhteviyatı ile uygulama yapılan hasta ile uygulamayı yapan hekim açısından zararlı olduğunun hala tartışılır olması ve günümüz estetik gereksinmelerine hiçbir şekilde cevap vermemesi nedeniyle artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır.

 

Görüldüğü üzere günümüz anlayışında dişler insan sağlığını etkilediği kadar, dış görünümle sosyal hayatı da yakından ilgilendiriyor. İyi görünen bir diş ile insanlar kendilerini daha rahat hissediyor. Bu nedenlerle doğal görüntüyü en iyi sağlayan estetik diş dolgularının kullanımı bugün artış göstermiştir. Estetik diş dolguları şekil ve renk olarak doğal diş formundadır ve bu nedenle kişinin kendi dişinden ayırt edilemez. Estetik diş dolguları, başta ayrık dişler olmak üzere görünümdeki bozuklukları ortadan kaldıran işlemlerden biridir. Toplumda estetik diş dolgusu denilince akla hemen bahsettiğimiz örnekte olduğu gibi ön dişler gelse de aslında bir kahkaha sırasında ilk anda göze çarpabilen arka dişleri de bu anlamda ihmal etmemek gerekir.  

 

Hem ön dişlerde, hem arka dişlerde kullanılan estetik dolgu malzemesi kompozittir. Kompozit; uygulama yapılacak bölgeye tabaka tabaka yerleştirilir ve her bir tabakası özel ışın yardımıyla sertleştirilir. Bu nedenle bu dolgulara ışınlı dolguda denilmektedir. Estetik dolguların bir avantajı da dişe göre şekillendirilebilmeleridir. Estetik dolgular diş ile uyumlu olduğundan diş dokularını da destekler.


Yayınlanma: 17/12/2018

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90