Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Saç Ekimi

Saç Ekimi


Diğer adıyla saç nakli sağlıklı ve güçlü saç köklerinin verici bölgeden (genellikle başın arkasından) alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir. Saç nakli yöntemleri FUT ve FUE olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki yöntemde de verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır. FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) yöntemi yerini günümüzde FUE tekniğine bırakmıştır.

 

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi saç köklerinin özel mikro cerrahi aletlerle, tek tek saçlı deriden alınması işlemidir. Greftler kafa derisinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, istenen bölgeye nakledilir.

 

Saç ekimi cerrahisine uygun adaylar, başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saçı olan kişilerdir. Saç ekimi operasyona uygun bir diğer aday grubu ise göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarda sağlıklı kılı olanlardır. Bu kişilerde kullanılan saç ekim yöntemi FUE‘ dir. Modern tekniklerin saç ekimi cerrahisinin geliştirmesi ile birçok erkek geçmişte saç nakli cerrahisine uygun aday değilken bugün uygun aday haline gelmiştir. Büyük greftlerin kullanımı ile oluşturulan doğal olmayan görüntüler yerlerini, küçük boyuttaki greftlerin kullanımı ile doğal görünümlere bırakmış ve gelişen yeni aletler ile birlikte her kişiye uygun doğal saç görünümünü gerçekleştirme olanağını sağlanmıştır.

 

Donör dominant (baskın verici) olarak adlandırılan başın yan ve arka bölgelerindeki saçlar hayat boyu uzamaya devam eder ve dökülmezler. Bu saçların saçsız bölgeye nakledilmesi uzama veya dökülmeme yeteneklerini değiştirmez. Diğer bir tanımlama ile saç köklerinin dökülmesi veya dökülmemesi bulunduğu yerin özelliğine bağlı değil tamamen kendi genetik özelliğine bağlıdır. Donör dominansı veya baskın vericilik, saç naklindeki başarıyı sağlayan bilimsel temeldir.

 

Saç nakli her yaşta uygulanabilir. Bununla birlikte saç nakli, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilerde özel koşullarda ve daha dikkatle uygulanmalıdır.

 

SAÇ EKİMİ ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Saç ekimi planlaması yapılan hasta sigara kullanıyorsa operasyon en az 1 hafta önce, en kötü birkaç gün önce kullanımı bırakmalıdır. Alkol kullanımı en az 1 hafta önce kesilmelidir.

 • Düzenli olarak kullandığı ilaç ve/ veya ilaçlar ( şeker, tansiyon, kan sulandırıcı vs.) varsa bunu yine hekim ile paylaşmalıdır. Gerekli görülen ilaçlara zaten operasyon öncesi makul sürede ara verdirilebilir.

 • Saç ekimi planlaması yapılan gün losyon, jöle, saç kremi vb. kullanılmamış olmalı, saçlar yıkanmış olarak gelinmelidir.

 • Saç ekimi yapılacak gün kahvaltı yapılması, bir şeyler yenilip içilmiş olmasında sakınca yoktur.

 • Saç ekimi operasyonundan 1 gün önce kafeinli içecek tüketimi kesilmelidir.

 • Saç ekimi operasyonuna gelirken gömlek gibi kolay giyilip çıkarılabilecek giysi tercih edilmelidir.

 

SAÇ EKİMİ SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Saç ekiminden sonraki ilk 3 gün kritik süreçtir, evde istirahat önerilir. Başın dik pozisyonda olması şişlik ve ödem durumunu azaltır.

 • Saç ekiminden sonra gömlek gibi kolay giyilip çıkarılabilecek giysi tercih edilmelidir.

 • Sırt üstü uyku önerilir. Bunun kolaylaştırmak için boyun desteği sağlayan yastık ya da havlu rulo yapılarak boyun desteklenebilir.

 • Operasyon sonrasında bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme (lif zengini ağır olmayan gıdalar) iyileşme sürecini sizin için kolaylaştıracaktır.

 • Reçete edilen antibiyotikler ve solüsyonlar düzenli kullanılmalıdır.

 • Ense bölgesindeki pansuman 1. gün açılır. İlk saç yıkaması 3. ya da 4. gün kliniğimizde yapılır. Bugüne kadar kafanın ıslanmaması gerekir.  Bugünden sonra 15 gün boyunca her gün günde 1 kez saç yıkaması yapılması önerilir.

 • Ekim sonrasında kafayı darbelere karşı korumanız gerektiğini unutmamalısınız.

 • Kaşıntı ve ardından gelen kabuklanma iyileşme sürecinin belirtisidir. Yapılan her yıkama ile bu etkiler azalacak, 10. Güne gelindiğinde kabuklanma neredeyse kalkmış olacaktır.

 • 15. gün şok dökülme başlar. Şok dökülme 2 hafta ile 2 ayı kapsayan bir süreçte devam eder.

 • 2. ayla birlikte köklerin normal uzama süreci başlar. Bu dönemde saç mezoterapisi gibi saçı kökten besleyen güçlendirici uygulamalara geçilebilir.

 

SAÇLARIN BÜYÜME EVRESİ

Kliniğimizde önceliğimiz, hastanın beklentilerini tam olarak karşılamak ve bunu yaparken de rahatını en üst seviye tutarak, kaliteli hizmeti sunmaktır. Saç Nakli Ünitemizde, gelişmiş cihazlar eşliğinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı önderliğinde çalışan işinde çok deneyimli ekibimiz ile hizmet vermekteyiz.

 

Greft Büyümesi

Greft büyümesi ortalama 1 sene içinde gerçekleşir ve 1 sene sonunda kesin sonuç elde edilir. Aşağıdaki zaman çizelgesi greft büyümesini izlemenizde yardımcı olacaktır.

 

Operasyon Sonrası 1-6 Gün

Operasyondan sonra birkaç gün içinde, nakil bölgesinde kişiye göre değişecek şekilde hafif şişme gözlenebilir. Bu genellikle 3. Gün başlar ve 6. Gün sona erer.(gerekli tedaviler sonucu şişlik görülmez) Saç köklerinizin alındığı bölgede 5-7 gün içinde pul pul dökülme olur. 7. gün işlem alanlarında cilt tipine göre hafif bir şekilde pembemsi olabilir.

 

Operasyon Sonrası 7-10 Gün

Saçlarınız 1-2 mm kadar daha uzamış, görüntünüz iyileşmiştir. Kabukların tamamen yok olması için ikinci hafta yıkama prosedürüne başlayabilirsiniz.

 

Operasyon Sonrası 1-3 Ay

Birkaç hafta geçtikten sonra fark edilir şekilde kaşıntılarla birlikte büyüme başlar. Görülebilecek sivilce ve alın yağlanmaları tamamen normaldir. Bu yeni büyüme süreci 3 ay sürecektir. Yeni çıkan saçlar incedir, ama büyüme süreci tamamlandıktan sonra kalınlaşacaklardır. Bir kısım saçlar da diplerde kısa görünecektir. Bunlar da zamanla büyümeye başlayacaklardır.

 

 

 

Operasyon Sonrası 5-6 Ay

5. ve 6. Aylarda saçların büyük bir bölümü, büyüme evresini tamamlamıştır. Bir kısım saçlar da daha tüy şeklinde ya da cilt altında olabilir. Yeni saçlar 2-3 cm uzunluğundadır ve giderek kalınlaşacaklardır.

 

Operasyon Sonrası 8-10 Ay

8. ve 10. Aylar arasında hasta operasyondan bu zamana kadar olan, fark edilir düzeydeki gelişimi takip eder. Artık saçlar uzamış ve kalınlaşmıştır. Birkaç ay öncesine göre çok daha iyi bir görüntü ortaya çıkmıştır.

 

Operasyon Sonrası 1 Yıl

Operasyondan sonra geçen 1 yıl içerisinde hasta sonucu daha net görmüştür. Saçlarının değişimi hala devam edecekse de 1 yıl da gözle görünür bir başarı sağlanmıştır. Saç artık hastanın yaşamı boyunca büyümeye ve gelişmeye devam edecektir ve istediği gibi kesip şekillendirebilir. Saç bakımı için özel bir şey önerilmez. Standart şampuanlar ve diğer saç bakım ürünleri yeterlidir.

Saç Ekimi Videoları

Saç Ekimi için Sık Sorulanlar

Saç ekimi nedir?
Diğer adıyla saç nakli sağlıklı ve güçlü saç köklerinin verici bölgeden (genellikle başın arkasından) alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir.
FUE tekniği ile saç ekimi nedir?
FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi saç köklerinin özel mikro cerrahi aletlerle, tek tek saçlı deriden alınması işlemidir. Greftler kafa derisinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, istenen bölgeye nakledilir.
Saç ekimi kimlere uygulanamaz?
Saç nakli her yaşta uygulanabilir. Bununla birlikte ameliyat yoluyla uygulanan saç nakli, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilere uygulanamaz.
Saç ekimi kaç yaştan itibaren yapılabilir?
Erkek tipi saç dökülmesi olan ve 18 yaşını doldurmuş kişilere saç ekimi yapılabilir.
Saç ekimi ağrılı bir operasyon mudur?
Saç ekimi esnasında lokal anestezi yapıldığı için ağrı duyulmaz. Lokal anestezinin etkisi bir gün sonra geçtiğinde ağrı kesici kullanılabilir.
Saç ekimi ne kadar sürede gerçekleşir?
Ekilecek kök miktarına bağlı olarak 6-8 saat kadar süren bir operasyondur.
Ekilen saçlar ne zaman uzamaya başlar?
Saç ekimi sonrasında ekilen bölgedeki saçlar 1. ay itibariyle dökülmeye başlar. 3. Ay itibariyle çıkmaya başlayan saçlar kalıcı sağlıklı saçlar olarak uzayacaktır. Nihai sonuç ise; 6.ay ile bir yıla kadarki süreçte görülür.
Ekilen saçlarda dökülme olur mu?
Genetik olarak dökülmeyen bölge olan ense bölgesinden saç alındığı için; nakil yapıldığı bölgede de bir hastalık (saçkıran gibi) sirayet etmediği sürece dökülme yaşanmaz.
Saç ekiminde kök alınan bölgede saçlar uzayacak mı?
Ense bölgesindeki köklerden yaklaşık olarak üç tanesinden bir tanesi, beş tanesinden iki tanesi olacak şekilde kök alımı yapılır ve bu alımın dağılımı orantılıdır. Bu yüzden kuaförde saçınız sıfıra vurulmadıkça fark edilmez.
Saç ekiminde saçların kısaltılması şart mıdır?
Saç köklerinin kırılmadan ve sağlıklı çıkarılabilmesi için ense ve ekimin aynı sağlıklı şartlarda yapılabilmesi için tüm saçlarınız bir numara ile kısaltılmak zorundadır.
Saç ekiminden sonra iz kalır mı?
FUE tekniği ile yapılacak saç ekiminde fark edilir bir iz kalma söz konusu değildir.
Saç ekimi sonrasında doğal bir görünüm elde edilir mi?
FUE yöntemi saçınızın doğal bir görünümde olmasını sağlar. Ekimde yine kişinin kendisine ait kökler kullanıldığı için bu doğallık sağlanır. Yabancı madde kullanılmadığı için; reaksiyon veya yan etki yaşanmaz.
Saç ekiminin tekrarlanması gerekir mi?
Saç ekimi planlanan kişinin açık alanı ve mevcut köklerin durumuna bağlı olarak sorun tek seans da çözüme kavuşabileceği gibi ikinci bir seansa daha ihtiyaç duyulabilir. Bu sorunun kesin yanıtı ise ancak estetik plastik cerrahi uzmanının yapacağı muayene ile verilebilir.
Saç ekimi nerede yapılır?
Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış; ameliyathanesi olan bir cerrahi merkez olması gerekir. Bu sağlık merkezinin bünyesinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmalıdır. Uzman bir estetik plastik cerrahın muayenesinden sonra saç ekimi kararı alındıysa; bu işlemin ciddiye alınması gerekir. Saç ekiminin estetik-plastik cerrahi uzmanı ve deneyimli özel eğitim almış ekibi tarafından beklenen başarılı sonuca ulaşma konusunda önemlidir. Tüm saydıklarımız arasında aslında en önemlisi ve unutulmaması gereken durum; saç ekimi bir cerrahi işlem yani bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmelidir.
Saç ekimini kim yapar?
Saç ekiminin estetik-plastik cerrahi uzmanı ve deneyimli özel eğitim almış ekibi tarafından yapılması istenilen başarılı sonuca ulaşma konusunda önemlidir.

Saç Ekimi için Fiyat İste
Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 27/01/2020

0541 241 94 90