Aralık Ayına Özel Yıl Sonu Sürprizleri
Form Doldur
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Saç Ekimi

Saç Ekimi


Aralık Ayına Özel Yıl Sonu Sürprizleri
Form Doldur

Diğer adıyla saç nakli sağlıklı ve güçlü saç köklerinin verici bölgeden (genellikle başın arkasından) alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir. Saç nakli yöntemleri FUT ve FUE olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki yöntemde de verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır. FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) yöntemi, ense bölgesindeki saçların, iki kulak arasından şerit halinde çıkarılması işlemidir.

Saç alınan bölge, estetik dikişle kapatılır. Şerit halinde alınan saçlı deri 2’li, 3’lü bazen de 4 ve 5’li saç kökleri içeren üniteler (greft) halinde ekime hazırlanır ve alıcı alana nakledilir. FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi saç köklerinin özel mikro cerrahi aletlerle, tek tek saçlı deriden alınması işlemidir. Greftler kafa derisinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, istenen bölgeye nakledilir.

Saç ekimi cerrahisine uygun adaylar, başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saçı olan kişilerdir. Bu kişilerde FUT ve FUE yöntemlerinin her ikisi de kullanılabilir. Saç ekimi operasyona uygun bir diğer aday grubu ise göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarda sağlıklı kılı olanlardır. Bu kişilerde kullanılan saç ekim yöntemi FUE‘ dir. Modern tekniklerin saç ekimi cerrahisinin geliştirmesi ile birçok erkek geçmişte saç nakli cerrahisine uygun aday değilken bugün uygun aday haline gelmiştir. Büyük greftlerın kullanımı ile oluşturulan doğal olmayan görüntüler yerlerini, küçük boyuttaki greftlerin kullanımı ile doğal görünümlere bırakmış ve gelişen yeni aletler ile birlikte her kişiye uygun doğal saç görünümünü gerçekleştirme olanağını sağlanmıştır.

Donör dominant (baskın verici) olarak adlandırılan başın yan ve arka bölgelerindeki saçlar hayat boyu uzamaya devam eder ve dökülmezler. Bu saçların saçsız bölgeye nakledilmesi uzama veya dökülmeme yeteneklerini değiştirmez. Diğer bir tanımlama ile saç köklerinin dökülmesi veya dökülmemesi bulunduğu yerin özelliğine bağlı değil tamamen kendi genetik özelliğine bağlıdır. Donör dominansı veya baskın vericilik, saç naklindeki başarıyı sağlayan bilimsel temeldir.

Saç nakli her yaşta uygulanabilir. Bununla birlikte ameliyat yoluyla uygulanan saç nakli, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilere uygulanamaz.

Saç Ekimi Videoları

Saç Ekimi için Sık Sorulanlar

Saç ekimi nedir?
Diğer adıyla saç nakli sağlıklı ve güçlü saç köklerinin verici bölgeden (genellikle başın arkasından) alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir.
FUE tekniği ile saç ekimi nedir?
FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi saç köklerinin özel mikro cerrahi aletlerle, tek tek saçlı deriden alınması işlemidir. Greftler kafa derisinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, istenen bölgeye nakledilir.
Saç ekimi kimlere uygulanamaz?
Saç nakli her yaşta uygulanabilir. Bununla birlikte ameliyat yoluyla uygulanan saç nakli, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilere uygulanamaz.
Saç ekimi kaç yaştan itibaren yapılabilir?
Erkek tipi saç dökülmesi olan ve 18 yaşını doldurmuş kişilere saç ekimi yapılabilir.
Saç ekimi ağrılı bir operasyon mudur?
Saç ekimi esnasında lokal anestezi yapıldığı için ağrı duyulmaz. Lokal anestezinin etkisi bir gün sonra geçtiğinde ağrı kesici kullanılabilir.
Saç ekimi ne kadar sürede gerçekleşir?
Ekilecek kök miktarına bağlı olarak 6-8 saat kadar süren bir operasyondur.
Ekilen saçlar ne zaman uzamaya başlar?
Saç ekimi sonrasında ekilen bölgedeki saçlar 1. ay itibariyle dökülmeye başlar. 3. Ay itibariyle çıkmaya başlayan saçlar kalıcı sağlıklı saçlar olarak uzayacaktır. Nihai sonuç ise; 6.ay ile bir yıla kadarki süreçte görülür.
Ekilen saçlarda dökülme olur mu?
Genetik olarak dökülmeyen bölge olan ense bölgesinden saç alındığı için; nakil yapıldığı bölgede de bir hastalık (saçkıran gibi) sirayet etmediği sürece dökülme yaşanmaz.
Saç ekiminde kök alınan bölgede saçlar uzayacak mı?
Ense bölgesindeki köklerden yaklaşık olarak üç tanesinden bir tanesi, beş tanesinden iki tanesi olacak şekilde kök alımı yapılır ve bu alımın dağılımı orantılıdır. Bu yüzden kuaförde saçınız sıfıra vurulmadıkça fark edilmez.
Saç ekiminde saçların kısaltılması şart mıdır?
Saç köklerinin kırılmadan ve sağlıklı çıkarılabilmesi için ense ve ekimin aynı sağlıklı şartlarda yapılabilmesi için tüm saçlarınız bir numara ile kısaltılmak zorundadır.
Saç ekiminden sonra iz kalır mı?
FUE tekniği ile yapılacak saç ekiminde fark edilir bir iz kalma söz konusu değildir.
Saç ekimi sonrasında doğal bir görünüm elde edilir mi?
FUE yöntemi saçınızın doğal bir görünümde olmasını sağlar. Ekimde yine kişinin kendisine ait kökler kullanıldığı için bu doğallık sağlanır. Yabancı madde kullanılmadığı için; reaksiyon veya yan etki yaşanmaz.
Saç ekiminin tekrarlanması gerekir mi?
Saç ekimi planlanan kişinin açık alanı ve mevcut köklerin durumuna bağlı olarak sorun tek seans da çözüme kavuşabileceği gibi ikinci bir seansa daha ihtiyaç duyulabilir. Bu sorunun kesin yanıtı ise ancak estetik plastik cerrahi uzmanının yapacağı muayene ile verilebilir.
Saç ekimi nerede yapılır?
Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış; ameliyathanesi olan bir cerrahi merkez olması gerekir. Bu sağlık merkezinin bünyesinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmalıdır. Uzman bir estetik plastik cerrahın muayenesinden sonra saç ekimi kararı alındıysa; bu işlemin ciddiye alınması gerekir. Saç ekiminin estetik-plastik cerrahi uzmanı ve deneyimli özel eğitim almış ekibi tarafından beklenen başarılı sonuca ulaşma konusunda önemlidir. Tüm saydıklarımız arasında aslında en önemlisi ve unutulmaması gereken durum; saç ekimi bir cerrahi işlem yani bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmelidir.
Saç ekimini kim yapar?
Saç ekiminin estetik-plastik cerrahi uzmanı ve deneyimli özel eğitim almış ekibi tarafından yapılması istenilen başarılı sonuca ulaşma konusunda önemlidir.

Saç Ekimi için Fiyat İste
Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 29/05/2017