Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Merdiven Altı Estetik Artıyor


Toplumumuzda estetik cerrahi ile medikal estetik uygulamaların hala birbirine karıştırıldığını belirten uzmanlar, estetik cerrahi uygulamaların estetik ve plastik cerrahlar tarafından, medikal estetik uygulamaların ise estetik plastik cerrahi uzmanı ya da dermatoloji uzmanlıklarınca yapılması gerekliliğinin altını çiziyorlar.

 

Günümüz kadınının ve erkeğinin dış güzelliğine daha bir dikkat eder hale gelmesi ve gelişen tıp teknolojilerinin imkanları sayesinde estetik sektörünün son on yıldır hızlı bir ivme aldığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan, insan sağlığını hiçe sayarak sahte uzmanlık dalları ile kendilerini pazarlayan kişilere karşı dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Mesut Özcan, “Estetik plastik cerrahlar dışında doktor bile olmayan bazı kişilerin estetik uygulama yaptığını duyuyoruz. Estetik cerrahi uygulamalar yani ameliyatlar ise 6 yıllık tıp eğitimi sonrasında ek 6 yıl Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlık eğitimini tamamlayan uzmanlarca icra edilebilir. Medikal estetik adıyla anılan botoks, dolgu gibi uygulamalar ise, estetik plastik cerrahi uzmanları, dermatologlar ya da kanunen yetkili özel eğitim almış doktorlar tarafından yapılabilir. Yasa ile netleştirilmiş doktor kontrolünde olması gereken işlemlerin; tıbbi eğitimi olmayan kişilerce yapılıyor olması kişinin sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokmaktatır. Kişilerin bütçesini zorlamamak adına sağlığını tehlikeye attığı gayrisıhhi şartlarda yapılan işlemler umulmayan kötü sonuçlarla geri dönmektedir” dedi.

 

Hekim dahi olmayan kişilerce gerçekleştirilen estetik uygulamalardan mağdur olan kişilerin her şeye rağmen yasal haklarını arayabileceğini dile getiren Özcan, “Mağdurların ‘sahte uzman’ hakkında savcılık ve Sağlık Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kanun nezdinde “Diploması olmadığı halde, menfaat temin etmek amacına yönelik olmasa bile, hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak” suçtur. Güzelleşeyim derken sağlığınızı göz ardı etmemek için; danışmanlık aldığınız hekimin diplomasını sorgulamak, kullanılacak olan bir cihaz ise uygulama öncesi cihazla ve/veya enjeksiyonlu bir işlemde enjeksiyon içeriğiyle ilgili bilgi almak, yapılacak işlem hakkında aklınıza takılan tüm sorular için ayrıntılı bilgi talep etmek en tabii hakkınızdır” diye ekledi.


Yayınlanma: 27/12/2018

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90