Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Estetik psikolojiyi düzeltir mi?


Günümüzde hayatın her evresinde kadın ve erkeklerin aktif ve girişken olması, gerektiğinde kıran kırana rekabete girebilmesi için şüphesiz ki özgüven oldukça önemli.  Aynadaki görünümünden memnun olan kişi kendiyle barışık olan kişidir. Bu kişinin özgüveni yüksek olduğu için iş hayatı, sosyal hayat, aşk hayatı ve/veya evliliğinde de mutluluğu yakalayabilmektedir.   Örnek bir vaka ile olaya tam tersi yönden baktığımızda güldüğünde yüz mimikleri ve dudak şeklini beğenmediğini düşünen kişide; gülme eylemi olabildiğince azalacak, iş ve sosyal yaşamdaki insan ilişkileri olumsuz yönde etkilenecek bu durum takıntı halini alarak kişi mutsuzlaşacaktır.

 

Estetik ameliyatlar farklı farklı nedenlerle kimileri için hayat sıradanıyken kimileri için bir zorunluluk halini aldı.  Bazı durumlarda ise kişilerin psikolojik travmaya bağlı olarak operasyon üstüne operasyon isteğiyle bağımlılık sergilediği durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Hal böyle olunca estetik operasyon konusunda hasta hekimini seçerken ne kadar seçici ise biz de hasta seçiminde enderde olsa karşımıza çıkan bu vakalar ile zorluklar yaşıyoruz. Ölüm, boşanma vb. travmalar sonrası olmayı düşündüğü estetik operasyonla bambaşka görüneceğini, her şeyin değişeceğini ve mutlu olacağını düşünen hastanın istekleri biz estetik plastik cerrahlar için oldukça düşündürücü elbette. Anlattığımız hangi durum olursa olsun hastanın beklentisini dinliyoruz. Estetik Plastik Cerrahi adına yapılabilecekler neler ise muayene ile tespit ediyor ve sonra bunları detaylı olarak hastamıza anlatıyoruz.  Burada hastanın beklentilerini tam olarak dile getirmesi ve bu beklentilerinin gerçekçi olması da oldukça önemli. Hastamızın operasyon öncesi ve sonrasında dikkat etmesi gereken hususlar var. Biz estetik ve plastik cerrahi uzmanları açısından hastanın üzerine düşen sorumluluklar hakkında tam bilgi sahibi olması da önemli konulardan biri.

 

Kişinin estetik operasyona yüklediği anlamlar da önemli saydığımız konulardan birisidir. Estetik ameliyat tıbbi anlamda başarılı, estetik cerrahinin oranları ve disiplinine uygun olsa bile;  kişinin
yüklediği anlamlar ütopik ise sonuç her iki taraf içinde tam bir hayal kırıklığı olabiliyor.  Diğer bir açıdan kişide travmatik bir mutsuzluk yok ise; gerçekleşen operasyon sonrası kişi kendini yeniden doğmuş gibi de hissedebiliyor.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90