Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Kulak Estetiği

Kulak Estetiği


Duyu organlarımızdan biri olan kulak işlevsel özelliğinin yanı sıra; dış görünümü etkileyen önemli bir estetik organdır. Kulak Estetiği, kulaktaki şekil bozukluklarının estetik cerrahi yöntemleriyle düzeltilerek kulağa normal bir şekil verilmesi işlemidir. Estetik olarak en sık rastlanan bozukluk kepçe kulak deformitesidir. Bu deformite kulağın normal anatomik duruşuna göre daha önde olması şeklinde tanımlanmaktadır. Kepçe kulak deformitesi her iki kulakta görülebileceği gibi tek kulakta da olabilir. Kepçe kulak dışında eksik kıvrımları şekillendirmek ve büyük kulakları küçültmek amacıyla da estetik operasyonlar gerçekleşebilir.

Kulak estetiği operasyonları genellikle 6 yaşından itibaren her yaşta yapılmaktadır. Okul çağı öncesi kepçe kulak ameliyatı için en uygun zamandır. Kepçe kulak problemi; çocuk için okul çağındayken arkadaşlarının yaptığı kötü şakalarla psikolojik çöküntü ve ilerleyen yaşlarda da sosyal bir fobi haline dönüşebilir.

Ameliyat; genellikle lokal anestezi altında, kulak kepçesinin arkasından yapılan bir kesi ile girilerek yapılır. Kepçe kulak ameliyatında hastanın yaşı ve korku durumuna göre genel anestezi altında da ameliyat gerçekleştirilebilir. Kepçe kulak estetiği ortalama 1 – 1,5 saat kadar sürer. Kepçe kulak estetiğinde kesi kulak arkasından yapıldığı için iz belli olmaz. Kulak estetiği ameliyatı sonrasında ağrı genellikle çok azdır ve ağrı kesicilerle önlenebilir.

Erişkinler ve çocuklar kepçe kulak ameliyatından birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler. Operasyon bitiminde koruyucu amaçla uygulanan bandaj 2–3 gün sonra kontrol amaçlı olarak açılıp yenilenebilir. Birinci hafta sonunda bandaj açılır ve banyo yapmaya müsaade edilir. Bundan sonraki dönemde koruyucu olarak geceleri kullanmak üzere tenisçi bandına benzer bir bant ya da saç bandı kullanılması tavsiye edilir. En az 1,5 ay süreyle kulağın çekilmesi veya bükülmesi gibi travmalardan korunmakta yarar vardır. Ameliyattan sonraki erken dönemde kulakta hafif şişlik ve morluk görülebilir. Bunlar kısa bir süre içerisinde düzelebilen ve beklenen belirtilerdir.

Düzeltilmesi gereken başka kulak problemleri arasında, kulak üst kesiminin aşağı ve öne kıvrımlı olması, çok küçük kulak, dış kenardaki doğal kıvrım ve çizgilerin kaybolduğu kulak deformiteleri de vardır. Ayrıca aşırı büyük kulak memelerine yönelik işlemler ve doğuştan veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için yeni kulak yapımı gibi işlemler bu kapsamda sayılabilecek işlemlerdir.

Kulak Estetiği Videoları

Kulak Estetiği için Sık Sorulanlar

Kulak estetiği nedir?
Duyu organlarımızdan biri olan kulak işlevsel özelliğinin yanı sıra; dış görünümü etkileyen önemli bir estetik organdır. Kulak Estetiği, kulaktaki şekil bozukluklarının estetik cerrahi yöntemleriyle düzeltilerek kulağa normal bir şekil verilmesi işlemidir. Estetik olarak en sık rastlanan bozukluk kepçe kulak yada diğer adıyla yelken kulak deformitesidir. Kulakta görülen diğer deformiteler; büyük kulak, gömülü kulak ya da kıvrım eksikliği gibi şekil bozukluklarıdır.
Kepçe kulak nedir?
Kepçe kulak; kulağın normal anatomik duruşuna göre daha önde olması şeklinde tanımlanmaktadır. Kepçe kulak deformitesi her iki kulakta görülebileceği gibi tek kulakta da olabilir.
Kepçe kulak nasıl bir deformitedir?
Kepçe kulak, kulak sayvanının normalden daha fazla öne doğru dönük olması halidir. Normalde kulağın arkasındaki kulakla kafatası arasındaki açı 30–35 derece civarındadır. Kepçe kulakta bu açı artmış olarak karşımıza çıkar. Bu durum iki nedene bağlıdır. Birincisi kulak sayvanındaki “Y” harfi şeklinde bulunan ve antiheliks adını verdiğimiz kıvrımın yeterince oluşmaması, ikincisi ise kulak kepçesinin ortasındaki konka adını verdiğimiz çukurluğun normalden büyük olmasıdır.
Kepçe kulaklar normalden büyük müdür?
Bazen bu her iki bozukluk birlikte de bulunabilir. Kepçe kulak deformitesini kulak sayvanının normalden daha büyük olması şeklinde algılayanlar da vardır. Ancak bu doğru değildir. Kulak sayvanının kıvrımlarının olmayışından dolayı ütülenmiş gibi düz görünümü böyle bir algılanma hatasına neden olur. Oysa büyüklük olarak kepçe olmayanla olan kulak boyutları arasında fark yoktur.
Kepçe kulak estetiği hangi yaştan itibaren yapılabilir?
Kulak estetiği operasyonları genellikle 6 yaşından itibaren her yaşta yapılmaktadır. Okul çağı öncesi kepçe kulak ameliyatı için en uygun zamandır. Çünkü kepçe kulak problemi; çocuk için okul çağındayken arkadaşlarının yaptığı kötü şakalarla psikolojik çöküntü ve ilerleyen yaşlarda da sosyal bir fobi haline dönüşebilir. Kişinin operasyona engel bir durumu söz konusu değil ise üst yaş sınırı yoktur. Toplumumuzda kepçe kulak ameliyatı için başvuru yaşı genelde 18–25 yaş arasıdır.
Çocuklarda kepçe kulak psikolojisi nedir?
Kepçe kulak problemi; okul çağındayken arkadaşlarının yaptığı kötü şakalarla ilerleyen dönemde sosyal bir fobi haline dönüşebilir. Kepçe kulak problemi bir başka deyişle; çocukların sadece görünümlerini değil, ilerleyen süreçte toplumdaki sosyal statülerini, karakterlerini ve ruh hallerini olumsuz yönde etkilemektedir. Konu çocuk – çocukluk psikolojisi olunca; durumun hassasiyeti daha fazla artıyor. Çünkü bu süreçte yaşanan psikolojik yıkımı çocuk dile getiremez ve her açıdan gelişim çağındaki çocuk yetişkine nazaran çok daha derinden etkilenir. Aslında burada ebeveynlere çok iş düşer. Anne ve babanın bilinçli olarak kepçe kulak problemini çocuğun psikolojisini etkileyecek raddeye getirmemesi önemlidir. Erken dönem planlanan kepçe kulak estetiği operasyonu için aile ve doktor işbirliği de önemlidir. Bu sebeple öncelikle anne ve baba böyle bir operasyon öncesinde çocuğu iyi hazırlayıp bilinçlendirmeli ve yüreklendirmelidir. Uzman Estetik Plastik Cerrah ile koordineli çalışacak ebeveynler; çocuklarına net, sade, anlaşılır ve doğru bilgi aktarmalıdırlar.
Kulak estetiği ameliyatında ağrı duyulur mu?
Kulak estetiği ameliyatında kullanılan anestezi sayesinde operasyon boyunca hiçbir acı veya ağrı hissedilmez.
Kulak estetiği operasyonları genel anestezi mi yoksa lokal anestezi ile mi yapılır?
Ameliyat; genellikle lokal anestezi altında, kulak kepçesinin arkasından yapılan bir kesi ile girilerek yapılır. Kepçe kulak ameliyatında hastanın yaşı ve korku durumuna göre genel anestezi altında da ameliyat gerçekleştirilebilir.
Kulak estetiği ameliyatından sonra ağrı olur mu?
Kulak estetiği ameliyatı sonrasında ağrı genellikle çok azdır ve ağrı kesicilerle önlenebilir.
Kulak estetiği ameliyatından sonra iz kalır mı?
Kepçe kulak estetiğinde kesi kulak arkasından yapıldığı için iz belli olmaz.
Kulak estetiği ameliyatı sonrasındaki süreç nasıldır?
Erişkinler ve çocuklar kepçe kulak ameliyatından birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler. Operasyon bitiminde koruyucu amaçla uygulanan bandaj 2–3 gün sonra kontrol amaçlı olarak açılıp yenilenebilir. Birinci hafta sonunda bandaj açılır ve banyo yapmaya müsaade edilir. Bundan sonraki dönemde koruyucu olarak geceleri kullanmak üzere tenisçi bandına benzer bir bant ya da saç bandı kullanılması tavsiye edilir. En az 1,5 ay süreyle kulağın çekilmesi veya bükülmesi gibi travmalardan korunmakta yarar vardır. Ameliyattan sonraki erken dönemde kulakta hafif şişlik ve morluk görülebilir. Bunlar kısa bir süre içerisinde düzelebilen ve beklenen belirtilerdir.
Kulak estetiği ameliyatı sonrası kulakların yeni şekli nasıl olacaktır?
Kulak estetiği ameliyatı sonrasında sizi mutlu edecek doğal bir görünüm genellikle elde edilebilir.
Kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulak tekrar açılır mı?
Kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulak eski haline geri döner mi?
Kulak estetiği sonrası ciddi bir kaza ya da atılan dikişleri zorlayacak bir travma yaşanmaz ise tekrar açılması söz konusu değildir.

Kulak Estetiği için Fiyat İste
Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 14/09/2015

0541 241 94 90