Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Beslenme ve Diş Sağlığı Arasındaki İlişki


Her bireyin metabolizması farklı olduğu için uygulanacak diyetinde kişiye özel olması gerekiyor. Ne yazık ki; kilo kaybetmek ve istediği görüntüye çok kısa sürede kavuşmak uğruna bireyler bilinçsizce diyetler yapıyor, uzun süre aç kalıyor veya çevresinden duyduğu zayıflama ilaçları ile bilimsel değeri olmayan bitkisel reçeteleri uyguluyor. Beslenme uzmanları gelişi güzel diyetlerle beslenenlerde, vitamin ve mineral yetersizlikleri, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları, diş ve diş eti rahatsızlıkları, anemi, hipertansiyon, hipoglisemi, dolayısıyla baş ağrıları, halsizlik gibi rahatsızlıklar görülebileceği belirtiliyor. Konuya kendi penceremizden baktığımızda ilk etapta C ve D vitamin ve kalsiyum eksikliği nedeni ile periodontal hastalık riski yükselir. Dolayısıyla bu eksikliklere bağlı olarak zamanla dişler yumuşar, diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarına yatkınlık daha da artar.

 

Diş Dostu Bazı Besinler

- Süt, yoğurt, peynir ve diğer süt ürünleri en zengininin kalsiyum kaynaklarıdır.

- Sebzeler içinde en iyi seçenek sert, katı ve gevrek olanlardır. Havuç ekstra çiğneme gerektiren bir yiyecektir. Ekstra çiğneme tükürük salgısın daha fazla çalışmasına, bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılmamıza yarar sağlar.

- Vitamin C eksikliği dişetlerini hassaslaştırabilir, bakterilere karşı daha dirençsizleştirebilir.  Bu durumda da periodontal (dişeti) rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Kivi C vitamini alternatifi için iyi bir besindir.

- Dişler için faydalı olan meyve seçenekleri arasında elma, çilek ve armut vardır. Örneğin; diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın formülü çilektir. Çilek dişlere ve dişetlerine iyi gelir.

- Tavuk, diğer et çeşitleri ve fındık da diş sağlığı için faydalı olan besinlerdir. Tıpkı süt ve süt ürünleri gibi, bu besinler de diş minesinin kurulmasına yardımcı olan iyi yiyeceklerdir.

- İçme suyu, yeşil çay ve diğer bitkisel çaylar diş sağlığı için faydalıdır. Tabi ki şekersiz olmak kaydıyla.

 

İPUCU: Eviniz dışında bir yerde kalıyor ve diş macunu ile fırçanız yanınızda değilse; dişleri fırçalamadan uyumak yerine yatmadan önce beyaz peynir veya bir avuç fındık tüketimi ağız içini nötralize edeceği için bakteri etkinliğini baskılar.


Yayınlanma: 23/10/2018

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90