Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Ağız ve Diş Sağlığı Konusundaki Şehir Efsaneleri


Dişler ne kadar sağlıklı ve sağlam olursa olsun, onu destekleyen diğer dokularında aynı düzeyde sağlıklı olması önemlidir. Diş sağlığı konusunda şehir efsanesi olarak dilden dile dolanan yanlışlar diş eti hastalılarına hatta diş kayıplarına kadar varabilen olumsuz sonuçlar doğuruyor.

 

Düzenli olarak dişlerin fırçalanıyor olmasının ağız hijyeni için yeterli olduğu zannedilir. Diş fırçalama esnasında diş yüzeyindeki lekelerin gitmesi ve hijyen sağlanması için diş ve diş etlerine fazla bastırıyor olmak fayda yerine zarar verir. Doğru diş fırçası ağız genişliğine uygun, orta sertlikte ve diş minesine zarar vermeyecek şekilde kıl uçları mikroskobik olarak yuvarlatılmış diş fırçalarıdır. Fırçayı ıslatmadan üzerine fındık büyüklüğü kadar diş macunu uygulamak, fırçanın diş ve diş eti birleşimine yerleştirilmesi, ileri geri hareketlerle değil de süpürme şeklinde dairesel hareketle fırçalama yapılması önemlidir. Ağız hijyeni açısından fırçalama tek başına sınırlı fayda sağlar. Bakteri plağına karşı düzenli ağız gargarası, fırça ve diş ipinin kombine kullanımı günlük etkin bir ağız temizliği sağlar.

 

Kulaktan dolma bilgilerle, internette yazan tariflerle ya da marketlerde satılan diş beyazlatma ürünleriyle dişleri beyazlatma çabasına girmek çoğu zaman geri dönüşü olmayan sıkıntılar doğurabiliyor ve bu uygulamalarla dişler ciddi hasara da uğrayabiliyor. Özellikle diş minesi, çok özel ve zarar gördüğünde tamiri mümkün olmayan bir dokudur. İçeriğinde ne olduğu bilinmeyen ürünler kullanarak onarılması imkânsız sonuçlarla karşılaşmamak için hekim dışında hiç kimseye itibar edilmemelidir.

 

Unutulmamalıdır ki; sağlıksız diş etinde kanama görülür. Diş eti kanaması diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Diş etlerinin kanadığını görerek diş fırçalamanın sonlandırılması veya ara verilmesinin de oldukça yanlış bir harekettir. Dişlerinizi fırçalarken veya gündelik hayatta yaşanan dişeti kanamalarını önemseyin. Vakit kaybetmeden mutlaka diş hekiminize konuyla ilgili danışın.


Yayınlanma: 06/11/2018

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90