Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Yağ Aldırma (Liposuction)

Yağ Aldırma (Liposuction)


Liposuction, vücuda yeni şekil vermek amacıyla, yağların vakumla emilmesi işlemidir. Bu işleme Body Sculpturing, Body Counturing, Liposhaping gibi isimler de verilmektedir. Liposuction (yağ emme)  egzersiz ve düzenli diyet programı uygulanmasına rağmen; vücudun belli bölge ve/veya bölgelerinde sonuç alınamayan, çıkıntı yapan, vücut kontörünü (hatlarını) bozan inatçı yağ stoklanması için etkili bir çözümdür.  Liposuction vücut konturunun (vücut hatlarının) şekillendirilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Unutulmamalıdır ki vücut hatlarının düzeltilmesi için yapılan liposuction kesinlikle bir zayıflama operasyonu değildir. Yağ aldırma (liposuction) ameliyatı için uygun olan adaylar; normal vücut ağırlığına sahip, bahsettiğimiz inatçı yağ birikintileri olan; sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip kişilerdir.

 

Egzersiz ve düzenli diyet programına rağmen, istenilen sonucun alınamadığı yağ stoklanması olarak çıkıntı yapan inatçı bölgeler genellikle karın, belin her iki yanı (simit denilen bölge), kalçalar, bacak içleri, diz ve çene altı (gıdı)dır. Yağ fazlası nedeniyle bu bölgelerde silüet bozulması vardır. Hastanın beklentileri gerçekçi olmalıdır; Liposuction’da (yağ emme) temel amaç vücudun, fazlalıklar nedeniyle şekil bozukluğu olan bölgelerini daha biçimli hale getirmektir.

 

Liposuction operasyonundan sonra, yağ hücrelerinin sayısında azalma görülür. Operasyon sonrası bu hücrelerin kendini tekrar yenilemesi söz konusu değildir. Liposuction (yağ aldırma) operasyonu sonrasında hasta kilosunu muhafaza ettiği takdirde sonuç kalıcıdır. Ancak aşırı kilo alıp verildiği takdirde; kalan hücreler yağ depolamaya devam ederek hacimlerini arttırdıkları için eksilen hücrelerin hacimsel olarak yerini alabilirler. Böyle bir durumda tekrar liposuction gerekecektir.

 

Liposuction (yağ emme) operasyonunda küçükte olsa bir kesi vardır. Bu nedenle ameliyathane koşulları altında yapılması gerekmektedir. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır ve emilecek yağın miktarına bağlı olarak 1–4 saat arasında sürebilir. Vücudun çeşitli yerlerinde gizli kalacak 0,5 mm’lik kesilerle yağ tabakasına girilerek yağlar emilir. Liposuction (Yağ Aldırma) sonrası özel korseler giydirilir. Hastalar genellikle aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Korsenin altı hafta kadar giyilmesi önerilmektedir.

 

“Ameliyatsız Liposuction” adı ile lansmanı yapılan uygulamalar aslında ultrasonik ses dalgalarıyla çalışan zayıflama cihazlarından ibarettir. Liposuction kelimesi yağ emme anlamına gelir. Tıpta deri üzerine açılan küçük bir kesi ile ince metal kanüller kullanılarak uygulama yapılan bölgedeki yağın (yağ dokusunun) vakumla alındığı bir ameliyattır. Liposuction’un ameliyatsızı olmaz.  Bu terminolojik olarak da böyledir. Bu nedenle ‘ameliyatsız liposuction’  tabiri bir kandırmacadır. Liposuction olmayan bir yöntemin sanki liposuction imiş gibi hatta bir de ‘ameliyatsız’ kelimesi eklenerek liposuction’dan da üstün bir yöntemmiş gibi sunulması aynı zamanda tıp etiğine de aykırıdır.

Yağ Aldırma (Liposuction) için Sık Sorulanlar

Liposuction nedir?
Liposuction, vücuda yeni şekil vermek amacıyla, yağların vakumla emilmesi işlemidir. Bu işleme Body Sculpturing, Body Counturing, Liposhaping gibi isimler de verilmektedir. Liposuction (yağ emme) egzersiz ve düzenli diyet programı uygulanmasına rağmen; vücudun belli bölge ve/veya bölgelerinde sonuç alınamayan, çıkıntı yapan, vücut kontörünü (hatlarını) bozan inatçı yağ stoklanması için etkili bir çözümdür.
Liposuction hangi bölgelere yapılır?
Egzersiz ve düzenli diyet programına rağmen, istenilen sonucun alınamadığı yağ stoklanması olarak çıkıntı yapan inatçı bölgeler genellikle karın, belin her iki yanı (simit denilen bölge), kalçalar, bacak içleri, diz ve çene altı (gıdı)dır. Yağ fazlası nedeniyle bu bölgelerde silüet bozulması vardır.
Liposuction da hedef ne olmalıdır?
Hastanın beklentileri gerçekçi olmalıdır; Liposuction’da (yağ emme) temel amaç vücudun, fazlalıklar nedeniyle şekil bozukluğu olan bölgelerini daha biçimli hale getirmektir. Zayıflama amaçlı bir estetik cerrahi prosedür olarak düşünülmemelidir.
Liposuction bir ameliyat mıdır?
Liposuction vücut konturunun (vücut hatlarının) şekillendirilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir, ameliyattır. Bu nedenle liposuction tam donanımlı ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir.
Ameliyatsız liposuction nedir?
“Ameliyatsız Liposuction” adı ile lansmanı yapılan uygulamalar aslında ultrasonik ses dalgalarıyla çalışan zayıflama cihazlarından ibarettir. Liposuction kelimesi yağ emme anlamına gelir. Tıpta deri üzerine açılan küçük bir kesi ile ince metal kanüller kullanılarak uygulama yapılan bölgedeki yağın (yağ dokusunun) vakumla alındığı bir ameliyattır. Liposuction’un ameliyatsızı olmaz. Bu terminolojik olarak da böyledir. Bu nedenle ‘ameliyatsız liposuction’ tabiri bir kandırmacadır. Liposuction olmayan bir yöntemin sanki liposuction imiş gibi hatta bir de ‘ameliyatsız’ kelimesi eklenerek liposuction’dan da üstün bir yöntemmiş gibi sunulması aynı zamanda tıp etiğine de aykırıdır.
Liposuction uygulaması sırasında hasta ağrı acı hisseder mi?
Yağ emme ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu nedenle uygulama esnasında hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmez.
Liposuction için genel mi yoksa lokal anestezi mi gerekir?
Liposuction ameliyatı çalışılacak bölgenin durumu, emilecek yağ miktarına bağlı olarak genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır. Net yanıtı muayeneniz gerçekleştikten sonra estetik plastik cerrahi uzmanınız söyleyecektir.
Liposuction öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Liposuction düşünen hasta sigara kullanıyorsa ameliyat öncesinde kesmelidir. Düzenli olarak kullandığı ilaç ve/ veya ilaçlar ( şeker, tansiyon, kan sulandırıcı vs.) varsa bunu yine operasyonu yapacak estetik cerrahi doktoru ile paylaşmalıdır. Gerekli görülen ilaçlara zaten ameliyatı yapacak estetik plastik cerrahi doktoru operasyondan makul süre önce ara verdirecektir.
Liposuction operasyonu ne kadar sürer?
Liposuction ameliyatında süre çalışılacak bölgenin durumu, emilecek yağ miktarı, uygulanacak anestezi yöntemine (lokal / genel anestezi) bağlı olarak değişmektedir. Net yanıtı muayeneniz gerçekleştikten sonra estetik plastik cerrahi uzmanınız söyleyecektir.
Liposuction operasyonu sonrası ağrı olacak mı?
Cerrahi bir prosedür olan liposuction sonrası minimal ağrı duymanız normaldir. Hissedilen bu basit ağrı; reçete edilen ağrı kesiciler ile bloke edilebilecektir.
Liposuction operasyonundan sonra iz kalır mı?
Vücudun çeşitli yerlerinde gizli kalacak 0,5 mm’lik kesilerle yağ tabakasına girilerek yağlar emilir. Başlangıçta belli olan izler ilk etapta size rahatsızlık vermeyecek ve zaten zamanla da belli belirsiz bir hal alacaktır.
Liposuction için yaş sınırı var mıdır?
Son yıllarda estetik operasyon konusunda 15-19 yaş grubu gençlerden oldukça yoğun talep var. Yağ emme dediğimiz liposuction operasyonu isteği ile gelen gençler 18 yaşın altındaysalar sıcak bakmıyoruz. Bunun iki temel sebebi var. Birincisi; bu operasyonları gerçekleştirebilmemiz için bireyin fiziksel gelişimini tamamlamış olması ve yasal zorunluluk gereği ailelerinin onayı gerekmektedir. İkincisi ise; 18 yaş altındaki genç ruhsal bir dalgalanma sürecindedir ve bedenleri ile ilgili düşünceleri değişkendir. Liposuction ameliyatı için kişinin her hangi bir sağlık problemi olmadığı veya operasyona engel bir durum söz konusu olmadığı sürece üst yaş sınırı yoktur.
Liposuction sonrası sonuç kalıcı mıdır?
Yağ hücrelerinin emilmesi ile liposuction sonrası bu hücrelerin sayısında azalma görülür ve kendini tekrar yenilemesi söz konusu değildir. Hasta kilosunu korumaya devam ettiği sürece liposuction sonuçları kalıcıdır. Ancak kilo artışı yaşanırsa; işlem yapılan alanda ortaya çıkmış tümsekcikler de varsa; bunları ince bir kanülle yeniden aynı işlem yapılarak yüzey düzgünlüğünü tekrar sağlamak mümkündür.
İlerleyen zamanda aynı bölgeye tekrar liposuction yapılabilir mi?
Liposuction sonrası hastalar yaşam kalitelerini değiştirerek yediklerine içtiklerine dikkat etmeli ve içinde mutlaka spor olan bir yaşantı tercih etmelidir. İlerleyen zamanda hasta kilosunu muhafaza etmez ve kilo artışı yaşarsa; işlem yapılan alanda ortaya çıkacak yeniden birikim ve /veya bir düzensizlik olması halinde bunlar ince bir kanülle yeniden aynı işlem yapılarak yüzey düzgünlüğünü tekrar kolaylıkla sağlamak mümkündür.

Yağ Aldırma (Liposuction) için Fiyat İste
Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 14/09/2015

0541 241 94 90