Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Saç Dökülmesi ve Çareleri


Hayatın Adaletsizliklerinden Biri
Saç Dökülmesi ve Çareleri : Saç ekimi, Saç mezoterapisi

Saç kayıplarının doğal nedenleri (beslenme, mevsim geçişleri, doğum vs.) olabileceği gibi; kökeninde stres veya bazı hastalılar da olabilir. Saçlarımız büyüme evresini tamamladıktan sonra dökülür. Günlük ortalama 100 tel saç dökülmesi normal sayılabilecek bir rakamdır. Çünkü; dökülen saçların yerine zaten saç çıkıp uzamaktadır. 100 tel saçın üzerindeki kayıplarda saç dökülmesinden bahsedebiliriz. Saç dökülmesi diye tabir edilen  yoğun saç kayıplarında mutlaka takip, sorgulama ve belli analizlerle sebep bulmaya yönelik bir yol izlenmelidir. Daha önce de bahsetmiş olduğum gibi; temelinde herhangi bir rahatsızlıkta yatıyor olabilir. Hormonal bozukluklar, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, demir,çinko eksikliği vs.

 

Tıpta Androgenetik Alopesi denilen erkek tipi saç dökülmesi en sık rastlanan saç kaybı nedenidir. Saç kaybı ne kadar erken başlarsa, kellik gelişmesi de zamanla o kadar hızlı olmaktadır. İlk olarak 20’li yaşlarda baş gösteren saç kayıpları 25 yaşa kadar erkeklerin %30 unda, 50’li yaşlara gelindiğinde ise %60’ında görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmelerinin asıl sebebi genetik faktörlerdir. Bu tip saç dökülmeleri saç mezoterapisi ile tedavi edilebileceği gibi saç ekimi ile de çözüme kavuşturulabilir.

Başlangıç evresindeki saç kayıplarında yani henüz seyrelme yeni başlamışken bir takım ilaçlar ile belli oranlarda fayda sağlamak mümkündür. Ayrıca bu dönemde saç hijyeni daha fazla önem kazanmakta olup kaliteli şampuan ve tarak kullanımı gerekmektedir.

Saç mezoterapisi nedir? Kimlere uygulanır?

Saç derisinin orta tabakasına uygulanan bir işlem olup; saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, minarellerin, proteinlerin, ….  saçlı deri içine 2 veya 4 mm’lik özel iğneler ve bir enjektör vasıtasıyla direkt kıl köklerine verilmesine dayanır.

Yıpranmış ve cılızlaşmış saçları canlandırıcı, kalınlaştırıcı ve sıkılaştırıcı etkisi ile henüz tam açılmamış fakat seyrekleşme başlamış saç kayıpları durumunda uygulanmaktadır. Saç mezoterapisinde fayda sağlanabilecek dökülmeler arasında; strese bağlı, mevsimsel, metabolik nedenli saç dökülmeleri ve gebelik sonrası ani saç dökülmeleri sayılabilir. Yan etkilerinin azlığı, bölgesel uygulama imkanı sağlaması, etkilerinin kısa sürede alınması ve maliyetinin düşük olması gibi avantajları vardır.
Genetik ve hormonal saç kayıplarında bu yöntem destekleyici tedavi olarak tercih edilebilir.
Saç mezoterapisinde kişiye göre değişen karışım içerikleri oluşturmakta bu nedenle bu işlemi; kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini, birbirleriyle olan etkileşimlerini ve yan etkilerini iyi bilen uzman hekimler yapmalıdır.

Saç mezoterapisi ilk ay haftada 1 seans, ikinci ay 10 günde 1 seans ve sonra ayda 1 seans olmak üzere toplam 10-12 seans arasında gerçekleştirilir. Olumlu değişiklikler beşinci seanstan sonra görülmeye başlar.

Saç ekimi (saç nakli) nedir?

Saç ekimi (saç nakli) olarak tabir ettiğimiz işlem aslında bir doku naklidir. Kişinin kendi dokusunun kendine nakledilmesidir. Uygun kök alınıp, uygun zemine ve doğru işlem yapılarak transfer edildiği takdirde doğal saç artık hayal olmaktan çıkmıştır.

Temel olarak saç nakli, genetik olarak dökülmediği bilinen ensenin üst bölümünde kalan ve her iki kulak arasında yer alan saçlı deri alanından alınan saçların incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir. Saç nakli işleminde verici ve alıcı alana lokal anestezi uygulanır.

Saç ekiminde uygulanan yöntemler

1. FUT (Folliküler Ünite Transplantasyonu):  Dökülmeye karşı en dayanıklı saçların bulunduğu ense bölgesinden  ihtiyaç miktarına göre 10-20 cm uzunluk ve 1-2 cm genişliğinde şerit şeklinde saçlı deri adacığı çıkarılır. Çıkarılan bu saçlı deri adacığı  içinde 1 ile 3 adet kıl kökü içerenler küçük parçalara ayrılır. Bu parçalara mini greft ve ya mikro greft denilir. İşte mikro greft denilen parçaların alıcı bölgeye nakledilmesi işlemine FUT denir.

Deri adacığının alındığı ense bölgesi, yara dudakları birbirine dikilerek kapatılır. İşlem lokal anestezi altında ve ameliyathane şartlarında gerçekleştirilir.
2. FUE( Follikiler Ünite Ekstraksiyonu): Saç ekiminde son dönemde en fazla tercih edilen saç ekim yöntemidir. Bu yöntemle, mini ve ya mikro greftler özel mikro aletlerle ense bölgesindeki saçlı dokudan saç kökleri tek tek alınarak saçsız alana nakledilmektedir. FUE yöntemini kısaca, lokal anestezi altında saçlı doku alınmadan ve neşter kullanılmadan; kesi, dikiş izi olmadan, saç köklerinin tek tek alınması ile uygulanan bir teknik olarak tanımlayabiliriz. Sadece ense bölgesi dediğimiz başın arka kısmından değil yan bölgelerden de saç almak mümkündür. Ayrıca bazı kişilerde vücut kılları transplantasyona uygundur.  Bu kişilerde göğüs, sırt ve karın bölgesinden alınan kıllar kafaya nakledilebilirler. Bu sayede bir seansta ekilebilen greft ve saç teli sayısı daha fazla olabilmektedir.

Fue Tekniginin Avantajları

  1. Neşter kullanılmaz, bu nedenle de dikiş gerektirmez.
  2. Yara izi bırakmaz dışardan herhangi bir şey gözle gözükmez.
  3. İyileşme süreci çok kısadır. Operasyondan sonra hemen normal aktivitelere başlanabilir.
  4. Sonuçlar oldukça doğaldır.
  5. Estetik cerrahi yüzeysel olduğundan kısa süreler içinde birkaç uygulama yapılabilinir.
  6. Vücut kıllarının tamamının nerdeyse kullanılabilirliği söz konusudur.
  7. Verici bölge kısıtlaması olmamasından dolayı alıcı bölgelerde istenilen yoğunluğa erişilebilmesi.

Saç ekimi operasyonu ortalama 6-8 saat kadar sürer ve FUE tekniği ile kişi aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir. Operasyon sonrası kafaya bir bandaj yapılır. Bu bandaj bir şapka veya bereyle kamufle edilebilir. İki gün içinde günlük hayatına dönebilir.

Ekilen saçlar kısa bir süre sonra hasta başını yıkadıkça dökülürler. Üç ay sonra yeni saçlar çıkmaya başlar. Altıncı ayda yaklaşık 1,5 cm uzunluğa ulaşabilirler. Dokuzuncu ayda ekilen saçların %90' ı çıkmış olur. Yeni saçların çıkması bir yıla kadar devam eder. Ekilen saçların yaklaşık %15 kadarının tutmaması ise normal bir durumdur.

Kimler saç ekimi için uygun adaydır?

Saç nakli için en uygun grup erkek tipi saç dökülmesi olan kişilerdir. Başka tip saç dökülmeleri de vardır. Ekime karar vermeden önce kişinin kullandığı ilaçlara, geçirdiği ve ya geçirmekte olduğu bir rahatsızlığının bulunup bulunmadığına, bu durumun geçici olup olmadığı gibi durumlara bakılmalıdır.  Bu gibi durumlarda ilgili branş hekimlerinin konsültasyonuna ihtiyaç vardır.

Saç ekimi için başvuran herhangi bir kişinin bu işleme uygun bir aday olup olmadığı ekim işlemini yapacak uzman hekimin muayene sonucunda karar vereceği bir durumdur.

Tüm saydıklarımız arasında aslında en önemlisi ve unutulmaması gereken durum; saç ekimi bir cerrahi işlem yani bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyathane koşullarında ve bir estetik-plastik cerrahi uzmanı ve deneyimli uzman ekibi ile yapılmalıdır.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90