Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik


Beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonladığı güne kadar devam eden temel ihtiyaçlardan biridir. Bireylerin günlük yaşamda; cinsiyete, yaşa, genetik ve fizyolojik özelliklerine, yaptığı işe göre değişen günlük enerji ihtiyacı vardır. Bu nedenle beslenme; sadece karın doyurmak, açlığı bastırmak ve /veya canın çektiği şeylerin yenilip içilmesi değildir. Günlük enerji ihtiyacı kadarından fazlasını tüketmek, alınan fazla enerjinin harcanamaması vücutta yağ olarak depolanmasına ve artarak devam etmesi halinde obeziteye neden olur.

 

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin günümüzdeki en büyük sağlık sorunları arasında obezite yer alıyor. Çağımızın en tehlikeli sorunlarından biri olan obezite vücut fonksiyonlarına zarar verdiği gibi kişinin sosyopsikolojik konumu içinde olumsuzluklar yaratıyor. Son yıllarda obezite tedavisi konusunda yapılan çalışmalar ve ameliyatlar ile obez kişiler için kısa zamanda yüksek oranda kilo kaybı sağlanabiliyor. Disipliner obezite tedavisi sonrasında zayıflayan kişilerde vücut deformiteleri için estetik cerrahi tercihi ise gittikçe artıyor.

 

Obezite tedavisi sonrasında estetik cerrahi prosedürlerin uygulanabilmesi için kişinin hedeflenen kiloya ulaşmış olması ve ulaştığı kiloyu da en az 6 ay sabit koruyor olması önemlidir. Diğer bir taraftan kişinin sağlık durumunun estetik prosedüre uygunluğu da üzerinde ciddiyetle durulması gereken önemli bir konudur. Obezite tedavisi sonrası yaşanan deformasyonlarla ilgili sık gelen başvurular ise; meme estetiği, karın estetiği, kol bacak estetiğidir. Kişi yağ dokusu kaybederek zayıfladığında sarkmalar görülmesi normal bir süreçtir. Meme estetiği ile göğüslerde görülen sarkma ve küçülmeler giderilir. Meme dokusu yeterli ise meme dikleştirme ile istenen çözüm alınabilir.

 

Sarkmayla beraber eğer ki doku kaybı söz konusuysa meme dikleştirme ve silikon protezler ile meme büyütme aynı anda yapılmalıdır. Obezite tedavisi sonrasında sarkmaların en yoğun görüldüğü karın bölgesi yine bu nedenle karın estetiği başvurularının en yoğun yapıldığı alandır. Yapılacak karın germe ameliyatı ile tatminkâr sonuçlar alabilmek mümkündür. Kol ve bacak bölgesinde obezite tedavisi sonrası verilen kilolar ile yaşanan sarkmalar kaçınılmaz süreçlerden biri yine. Kol ve bacak bölgesinde sarkmalar için iç bölgelerde kalacak şekilde yapılacak kesiler ile fazla deri çıkarılır ve kalan derinin gerilmesi sağlanır. Bu saymış olduğumuz estetik ameliyatlar tek tek yapılabileceği gibi kişinin ihtiyaçları doğrultusunda, sağlık durumu uygunluğu da söz konusuysa kombine olarak tek ameliyatla da çözüme kavuşturulabilir.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90