Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Kol Estetiği


Kollar vücudun önemli estetik ünitelerinden bir tanesidir. Özellikle sıcak mevsimlerde kısa kollu ya da kolsuz giysiler giyinen kişiler için, kolların estetik görünümü daha da bir önem arz eder. Bazen de kolların beden ölçülerine göre daha şişman olduğu durumlarda bu kişiler hem kola hem bedene uyan ve kendi zevklerine göre hazır giysi bulmakta zorluk yaşarlar.

 

 
Aşırı kilo alıp verme, yaşlanma, güneş ışınlarına fazla maruz kalma vb. bir takım çevresel ve kalıtsal nedenlerle kollarda aşırı şişmanlık ya da sarkmalar ortaya çıkabilir. Bu durum estetik olarak göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkardığı gibi kişinin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Psikolojisi üzerine son derece olumsuz etkiler yapar. Aynı zamanda öz güven kaybına da neden olabilir. Bunların estetik olarak düzeltilmesi için yapılan cerrahi girişimlere brakioplasti (kol estetiği) diyoruz.
 
Kol derileri gevşek olmayan, derinin gerginliği ve diriliği yeterli düzeyde olan ve yağ birikimi çok fazla olmayan kişilerde sadece liposuction ya da önce Smart Lipo ile lazer lipoliz ve hemen ardından liposuction yeterli estetik sonucu sağlayabilir. Bu işlemden sonra orta basınçlı bir elastik korse uygulamasının en az 2–3 hafta sürdürülmesinde yarar vardır. Bu işlemin avantajı her hangi bir kesi izinin olmaması, lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilmesi ve hastanın uzun süre işinden ve gücünden kalmadan bunu yaptırabilmesidir. Bu uygulamadan sonra da cilt sarkması ortaya çıkabilir. O takdirde ise bu cilt fazlalığını cerrahi olarak çıkarma şansı her zaman mevcuttur.
 
Kol derileri gevşek, derinin gerginliği ve diriliği ileri derecede azalmış, ileri derecede yağ birikimi ve sarkma olan durumlarda ise liposuction yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda fazla cilt ve yağ dokusunun cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Bu işlem koltuk altının arka kenarı ile dirsek arasında seyreden oval bir kesiyle yapılır. Fazla yağ ve deri çıkarıldıktan sonra boylamasına bir dikiş uygulanır. Sonuçta bu dikiş hattının bir izinin olması kaçınılmazdır. Bu izin mümkün olduğu kadar belirsiz olabilmesi için estetik cerrahinin tüm kuralları uygulanır. Bazen bu dikiş hattı boylamasına düz bir çizgi yerine gene boylamasına ondülan (dalgalı) bir çizgi şeklinde yapılır ki bu durumda ortaya çıkacak iz daha belirsiz olur. Bu izin lokalizasyonu da dikkat çekmezliğini sağlamak için önem arz eder. Bunun için cilt ve yağ dokusu çıkarımını, yağ birikimi ve sarkmanın en belirgin olduğu kolların arka iç kenarı boyunca yapmak gerekir. Nadiren bazı müsait olgularda dikiş izini koltuk altından kolun arka iç kenarına doğru uzanan açık L şeklinde oluşturmakta mümkündür. Ancak yağ birikiminin ve sarkmanın fazla olduğu olgular için bu yöntem uygun değildir. Brakioplasti operasyonları lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Operasyonlar 1,5–2 saat civarında sürer. Hastanede geceleme genellikle gerekmez. Girişim sonrası dönemde 2–3 hafta süreyle elastik kompresif korse uygulaması yerinde olur. Dikişler genellikle gizli dikiş şeklinde yapılır. Alınması gereken dikişler konmuşsa bunlar 12–14. günlerde alınır.
 
İstenmeyen Sonuçlar
 Kanama, enfeksiyon, dikiş açılması gibi genel komplikasyonlar her ameliyatta olduğu gibi brakioplasti operasyonlarından sonra da çok nadiren görülebilir. Bunlar genel tıbbi ve cerrahi prensipler dahilinde kolaylıkla çözümlenebilir. Bu operasyondan sonra en istenmeyen sonuç dikiş izinin beklemedik şekilde belirgin olmasıdır. Her türlü estetik cerrahi kuralının uygulanmasına rağmen yara izi istenmeyen şeklide gelişebilir. Bu durum genellikle hastanın cildinin doğuştan ve kalıtsal olarak kötü yara izi oluşturmaya eğilimli olmasıyla ilgilidir. Bu olasılık önceden hasta ile tartışılmalı ve elde edilecek estetik sonucun buna değip değmeyeceği hem doktor ve hem de hasta tarafından değerlendirilmelidir.

Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90