Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Jinekomasti (Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı)

Jinekomasti (Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı)


Yapısal olarak kadın ve erkek memesi birbirinden çok farklıdır. Erkek memesinin küçük olmasının en temel sebebi; erkeğin vücudunda yeteri kadar östrojen hormonu (kadınlık hormonu) bulunmamasıdır. Ancak bazı durumlarda erkek memesi büyüyebilir. Hatta kadın memesi görünümünü aldığı durumlarda vardır. Erkek memesinin normalden büyük ve kadınsı bir görünüm almasına jinekomasti (erkekte meme büyümesi) denir.

Erkekte meme büyümesi (jinekomasti) tek taraflı ve/veya çift taraflı büyüme şeklinde görülebilir. Jinekomasti bazı hastalarda bir miktar ağrıda yaşatabilir. Erkekte genellikle ergenlik döneminde 12 – 18 yaş grubunda görülen jinekomastinin nadiren gerilediği veya ortadan kalktığı durumlar varsa da; genellikle o büyümüş hali devam etmektedir. Erkekte meme büyümesi halk arasında sık konuşulmayan ancak sık rastlanılan bir durumdur. Erkeklerin yaklaşık %40 – 60’ında belli düzeylerde jinekomasti görülür.

Jinekomasti tedavisi cerrahidir. Jinekomasti cerrahisi iki yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler doğrudan cerrahi çıkarma ve yağ emmedir (liposuction). Jinekomastinin durumuna göre bu yöntemler tek başlarına ya da birlikte kullanılabilir.

1-Jinekomasti sebebinin fazla meme dokusu olması durumunda meme ucundan yapılan kesi ile fazla olan tüm meme dokusu cerrahi olarak çıkartılır. Bazen çevredeki yağ dokusunu azaltmak için liposuction ile birlikte uygulanabilir yani cerrahi tek başına yapılabildiği gibi çevresindeki fazla yağları da uzaklaştırarak düzgün bir kontür sağlamak amacıyla liposuction ile de kombine edilebilir. Bu işlemde meme başı etrafına veya koltuk altında fark edilmeyecek bir kesi yapılır. Bu kesiden girilerek fazla meme dokusu çıkarılır. Cildin de çıkarılmasının gerektiği daha büyük memelerde daha uzun bir kesi gerekebilir. Fazla olan yağ dokusunun da çıkarılması gereken durumlarda aynı kesilerden girilerek liposuction yapılır.

2- Jinekomastinin tipine göre sadece liposuction (yağ emme) ile de problem giderilebilir. Hastanın jinekomastisi yağ fazlalığından kaynaklanıyorsa liposuction yöntemi daha tercihe şayandır. Bu işlem 2-3 mm'lik bir kesiden sokulan kanüller aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu seçeneğin en büyük avantajı estetik olarak problem teşkil edecek bir yara izinin oluşmamasıdır. Son dönemlerde kliniğimizde önce smart lipo cihazı ile lazer lipoliz hemen sonrada liposuction ile çok olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sonrasında hastanın klinikte kalması gerekmez ve genellikle aynı gün taburcu edilir.

Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi) ameliyatı tecrübeli bir estetik ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapıldığında komplikasyonlar sık görülmez ve görülse de bunlar genellikle önemsiz minör komplikasyonlardır. Jinekomasti operasyonu, görünümü düzelterek kişinin kendine olan güveninin artmasını sağlar. Ameliyat sonucu kalıcıdır ve eğer beklentileriniz gerçekçi ise yeni görünümünüz sizi oldukça memnun edecektir.

Jinekomasti (Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı) Videoları

Jinekomasti (Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı) için Sık Sorulanlar

Jinekomasti nedir?
Jinekomasti erkek memesinin kadın memesi gibi büyüme göstermesi durumudur. Hatta kadın memesi görünümünü aldığı durumlarda vardır. Halk arasında sık konuşulmayan ancak sık rastlanılan bir durumdur. Erkeklerin yaklaşık %40 – 60’ında belli düzeylerde görülür. Tek ya da iki taraflı olabilir. Jinekomasti bazı hastalarda bir miktar ağrıda yaşatabilir. Erkekte ergenlik döneminde 12 – 18 yaş grubunda görülen jinekomastinin nadiren gerilediği veya ortadan kalktığı durumlar varsa da; genellikle bir daha gerilemez.
Erkekte meme büyümesi sebepleri nelerdir?
Olguların çoğunda altta yatan sebep bilinememektedir. Ancak bazı kalp ve tansiyon ilaçlarının, belli hastalıkların ve fast food ürünlerinin (hamburger, hazır gıdalar, hormonlu ürünler vb ) jinekomastiye yol açtıkları bilinmektedir.
Erkekte meme büyümesi çözümü/tedavisi sadece ameliyat mıdır?
Erkekte meme büyümesi sorununda spor veya özel antrenman gibi girişimler etkili olmaz. Meme büyümesinin altında yatan herhangi bir rahatsızlık yok ise ameliyat jinekomastinin tedavisinde altın standarttır.
Jinekomasti meme kanseri riskini arttırır mı?
Erkekte meme kanseri görülme riski sadece %1’dir. Jinekomasti kanser için risk oluşturmaz. Ancak cinsiyet hormonu salgılayabilen bazı kanser türleri jinekomastiye yol açabilir.
Jinekomasti operasyonlarında sadece liposuction (yağ emme) yeterli midir?
Cerrahi iki yöntemle yapılmaktadır. Jinekomastinin durumuna göre bu yöntemler tek başlarına ya da birlikte kullanılabilir. Bu yöntemler doğrudan cerrahi çıkarma ve yağ emmedir (liposuction). Jinekomasti daha çok süt bezlerinin büyümesine bağlı ise cerrahi öncelikli seçenektir. Bu durumda memenin şekillendirilmesi için liposuction birlikte kullanılabilir. Ancak memenin büyüklüğü yağ fazlalığından kaynaklanıyorsa (lipomasti) sadece liposuction yeterli olabilmektedir.
Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?
Erkekte meme büyümesinin cerrahi dışında tedavi şansı yoktur. Jinekomasti genellikle estetik ve plastik cerrahlar tarafından ameliyat edilir ve öyle de olmalıdır. Ameliyat kullanılan tekniğe bağlı olarak genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sonrasında hastanın klinikte kalması gerekmez ve genellikle aynı gün taburcu edilir.
Erkekte meme büyümesi – jinekomasti ameliyatı kaç yaş itibariyle yapılabilir?
17 yaş itibarı ile yapılabilir. Ergenlik döneminde görülebilen ve bir hastalık olmayan fizyolojik jinekomasti, tedavi gerektiren jinekomasti ile karıştırılmamalıdır. En sağlıklı bilgi muayene sonrası söylenebilir.
Jinekomasti ameliyatı sonrasında iyileşme nasıldır?
Jinekomasti ameliyatı sonrasında, kişiyi rahatsız edecek şekilde ağrılar olmaz. Belki hafif bir sızı şeklinde kişiyi rahatsız edecek bir ağrı olsa da reçete edilen ağrı kesici ilaçlarla kolayca geçmektedir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında kişi 2 veya 3 günde rahatlıkla günlük aktivitelerini yapar hale gelebilmektedir.

Jinekomasti (Erkekte Meme Küçültme Ameliyatı) için Fiyat İste
Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 19/08/2016

0541 241 94 90