Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Engelli Diş Tedavileri
Bu sayfa bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu tedavi merkezimizde uygulanmamaktadır!

Engelli Diş Tedavileri


Engelli bireyin hayatında her şeyin engel teşkil ettiği ülkemizde, sağlık sorunlarının da çözüme kavuşturulamaması önemli bir sorundur. Özel bir bakıma gereksinim duyulan engelli çocuk ve yetişkinlerde sağlık sorunları arasında ağız ve diş sağlığının korunması problemler arasındadır.

Bu problemin sebepleri; engelli bireyin sürekli kullandığı ilaçlar, onlara uygulanan özel diyetler, günlük diş bakımının yetersizliği, bazı ailelerin diş konusunda yeterli bilgi ve eğitime sahip olmamalarıdır. Engelli bireylere ağız ve diş sağlığı için gerekli koşulların sağlanamaması ve engel yaratan durumların ortadan kaldırılamaması problemi çığ gibi büyüten diğer bir faktördür.

Engelli bireyi tedavi için diş hekiminin bulunduğu hastaneye veya muayenehaneye götürmek ve tedavilerini yaptırmak da oldukça zor bir iştir. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları kapsamında tüm tedavilerin sıkıntılarını en aza indirmek mümkündür. Zaten psikolojik sorunları sebebiyle yaşadıkları sıkıntılara bir de gereksiz yere diş tedavilerine götürülerek her seferinde psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmelerinin de önüne geçilmiş olur.

Zihinsel engelli hastalar için ise; diş tedavisinde ameliyathanesi bulunan alanında uzman diş hekiminin bulunduğu merkezler tercih edilmelidir. Zihinsel engelli hastaların diş tedavilerindeki ekipte; alanında uzman diş hekimi, anestezi ve reanimasyon uzmanı, ameliyathane teknisyeni, diş hekimi asistanı bulunmalıdır.

Engelli Diş Tedavileri Videoları


Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 14/09/2015

0541 241 94 90