Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Hipospadias


Hipospadias, erkek cinsel organı olan penisin doğuştan görülen bir anomalisi, hastalığıdır. Normal bir peniste idrar kanalı (üretra) penis başının (glans) ucunda sonlanır ve çocuklar penisin ucundan idrarını yaparlar. Hipospadiaslı çocuklarda ise idrar kanalı (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride sonlanır. Bu sonlandığı nokta ile penis ucu arasındaki mesafede idrar kanalı oluşmamıştır ve kanal çevresindeki dokular da eksik gelişmiştir. Sünnet derisinin alt tarafta eksik olması nedeniyle bu çocuklar “Yarım Sünnetli”, “Doğuştan Sünnetli” veya “Peygamber Sünnetli” olarak da adlandırılmaktadır.

Hipospadias’ın belirtileri;

- İdrar kanalının (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride olması
- Penis başının yassılaşması
- Sünnet derisi (prepusium)'nin penis başının alt yüzünde oluşmaması (doğuştan yarım sünnetli)
- Ereksiyona gelince penisin aşağıya doğru kıvrılması
- Hipospadiaslı çocukların karşıya doğru işeyememeleri tersine, ayaklarına doğru işemeleri. Bu durum, ayakta çiş yapmak yerine oturarak çiş yapma mecburiyeti doğurur.

- İdrar kanal açıklığı çok geride olanlarda erişkin yaşa kadar ameliyat edilmezlerse cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir.

İdrar deliğinin bulunduğu noktoya göre hipospadias dereceleri farklı farklıdır. “Glanüler Hipospadias” denilen yapıda dış idrar kanalı gelişimini penis ucuna çok yakın yere kadar tamamlayıp kalmıştır ve bu hipospadiasın en hafif şekli olarak tanımlanır. Orta derece olan “Penil Hipospadias” ta idrar deliği penis ortalarında veya daha da alt bir seviyededir . "Penoskrotal hipospadias" ise dış idrar deliği, penis köküne hatta testisleri taşıyan torbaların arasına açılır ki; bu hipospadias vakaları arasında en ağır şiddette olan vakadır.

Yeni doğan erkek çocuklarda ortalama "300 doğumda 1" görülebilen doğumsal bir anomali olan hipospadiasın tedavisi cerrahi operasyondur. Operasyonda Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi’nin çok ince ve hassas teknikleri uygulanır. Cerrahi işlemin başarılı olabilmesi için, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlığı olan ve özellikle bu konuyla ilgili yeterli bilgi ve deneyime sahip kişiler tarafından operasyon gerçekleştirilmelidir. Başarılı bir cerrahiyi takiben çoğu hipospadiaslı çocuk normal fonksiyon ve iyi bir kozmetik sonuca sahip olur.

Hipospadias Videoları


Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 14/09/2015

0541 241 94 90