Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Burun Ucu Estetiği Nedir?


Burun yüzde en çok dikkat çeken yapıdır. Burunda mevcut olan herhangi bir şekil bozukluğu ise; kişide özgüven kaybı yaratabilir, hatta bu durum sosyo - psikolojik rahatsızlıklara dahi sebebiyet verebilir. Burun estetiğinde burunun tüm yapılarına ve yüzün tüm öğelerine dikkat ederek değerlendirme yapılmalıdır. Tıbbi adıyla tipplasty dediğimiz burun ucu estetiği; burunun uç kısmındaki şekil bozukluklarının giderilmesi, estetik hoş bir görünüme kavuşturulması için yapılan müdahaledir. Tipplasty , genel burun estetiği ameliyatlarında zaten uygulanır. Burundaki deformasyon sadece burun ucunda ise bu işlem tek başına da uygulanabilir.

 

Burun ucunda görülen şekil bozukluklarına; burun ucu düşüklüğü, asimetrik burun ucu, burun kanatlarının geniş olması, burun ucunun belirginliğinin olmaması, burun ucunun yayvan bir görünümünün olması sayılabilir. Burun ucu estetiği diğer adıyla tipplasty burunda çok küçük değişikliğe ihtiyacı olan veya tek sorunu burun ucunda olan kişilere tavsiye edilir. Yaşlanma ile beraber burun ucunda düşme görülmesi çok normal bir durumdur. İleri yaş cilt gençleştirme işlemlerinin bir parçası da; tipplastydir.  Bazı kişilerde gülümseme ve konuşma esnasında burun ucu düşer veya oynar; bu kişilerde burun ucu ile dudak kaslarını birleştiren kaslara yönelik bir işlem şeklinde tipplasty uygulanır.

 

Burun ucundaki deformasyonun durumuna bağlı olarak kesilerin burun içinde yapıldığı kapalı teknik ya da burun ucunda minik kesilerin kullanıldığı açık teknik ile tipplasty gerçekleştirilir.  Genellikle lokal anestezi altında gerçekleşen burun ucu estetiğinde tampon gerekmez. Hasta aynı gün taburcu edilebilir, operasyon sonrası yatış gerekmez.

 

Burun estetiğine göre burun ucu estetiğinde morluk neredeyse hiç olmaz; ödem - şişlik ise sadece burun ucunda olabilir. Bu şişlik çok kısa sürede ortadan kalkacaktır. Burun ucu estetiği sonrası tampon uygulaması gerekmez. Burun ucuna ilk bir hafta için küçük bantlar ile bandaj uygulanır. Burun ucuna uygulanan bandaj 5-7 gün sonrasında operasyonu gerçekleştiren hekim kontrolünde çıkarılır. 


Yayınlanma: 13/10/2016

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90