RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Yaz Aylarının Kabusu Terlemeye Çözüm


Uzmanlar terlemeyi sağlıklı her bireyde olması gereken ve bireyinde elinde olmayan bir olay olduğunu belirtirken, rahatsız olanlara ise yapılacak bazı operasyonlarla çözümler bulunabileceğini söyledi.

 

Terlemenin, vücudun su, tuz, ısı dengesi ile gerçekleştirdiği doğal fizyolojik bir olay olduğunu belirten uzmanlar, gündelik hayatta büyük sorun oluşturan aşırı terleme çözümü için farklı tedavi alternatiflerinin olduğunu söyledi. Aşırı terleme problemi için kişisel bakım ürünlerinin sıklıkla tercih edildiğini ifade eden uzmanlar, oluşan kokunun bu ürünler ile kısmi olarak bloke edilebildiğini ancak yine de çözüm olmadığına dikkat çekti. Aşırı terlemenin genel mi bölgesel mi olup olmadığı, hem hastanın öyküsü hem de gerekli test ve muayene ile mutlaka saptanması gerektiğinin altını çizen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Aydın, “Havanın sıcak olması, aşırı nem, spor yapmak, bedenen çalışmak, aşırı giyinmek, sentetik giysiler, alkol almak, sigara içmek, kahve, çay gibi sıcak içecekler, acılı-baharatlı ve sıcak yemekler, stres, heyecan, korku gibi durumlarda terleme olması normal ve sağlıklı bir durumdur. Ancak bu etkenler dışında aşırı terleme hastalık habercisi de olabilir. Böbrek üstü bezi hastalıkları, tiroid bezinin fazla çalışması, halk arasında düşük şeker olarak bilinen hipoglisemi, hormon değerlerinin aşırı yükselmesi, menopoz gibi durumlar aşırı terlemenin sebebi olabilir. Öncelikle uzman doktor gözetiminde kontrollerin yapılması ve aşırı terleme temelinde bir hastalık yatıyorsa kişinin tedavi edilmesi önem arz edebilir” dedi.

 

Günümüzde aşırı terleme problemi için etkili ve kişisel bakım ürünlerine nazaran uzun süre etki sağlayan farklı tedavi yöntemleri olduğunu belirten Op. Dr. Ufuk Aydın, “Aşırı terlemeye sebep olan sinirler alınabilir. Yüzeysel lazer liposuction veya altın iğne radyofrekans uygulaması yapılarak bölgedeki ter bezlerinin harap edilebilir. Medikal çözüm olarak ise, botoksla terleme tedavisi sağlanabilir. Fraksiyonel radyofrakans Altın iğne cerrahi dışı bir alternatiftir. Çok ince altın iğnelerle cilt altı dokulara radyofrekans enerjisi verilerek, ter bezlerinin kalıcı olarak hasarlanması hedeflenir. Hasar alan ter bezleri gerekli teri salgılayamaz ve bu sayede terleme önlenmiş olur. Bu uygulama 3-4 hafta aralıklarla 3 seans yapılmaktadır.  Bu tedavide kalıcı sonuç için uzman hekimin önereceği devam seansları gereklidir. Cerrahi dışı diğer bir alternatifte yıllardır tercih edilen botoks uygulamasıdır. Botoks, uzman doktor tarafından belirlenmiş dozlarda deri altına enjekte edilir. Uygulanan botoks, ter bezlerine ulaşan sinirleri etkileyerek onların ter salgılamasını ve kasılmasını engeller. Botoksla terleme tedavisi yaklaşık 6-8 ay kadar süren geçici bir tedavidir” diye konuştu.


Yayınlanma: 19/05/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?