RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

İhmal Edilen Diş Erken Doğuma Sebep Olabilir


Hamilelikte yaşanan fizyolojik değişimler sebebiyle diş ve diş etlerinin hassaslaştığına dikkat çeken uzmanlar diş bakımının bu süreçte rutin bakımdan çok daha önemli olduğu konusunda uyardı.

 

Planlı hamilelik sürecinden önce anne adaylarının diş hekimi kontrolünü özellikle yaptırması gerektiği söyleyen Diş Hekimi Şiar Atmaca, yaşanabilecek rahatsızlıklar karşısında önceden alınacak tedbirlerle ağız sağlığı açısından rahat bir gebelik süreci geçirilebileceğini kaydetti. Diş Hekimi Şiar Atmaca, “Olması gereken rutin diş sağlığı kontrollerini yaptıran bir kişi hamilelik sırasında ağız sağlığına dikkat ederse olumsuz bir etki süreci yok denecek kadar az olur. Toplumsal algı olan ‘hamilelik sürecinde diş kaybı yaşanır’ tezinin sorumlusu bebek değil, ağız ve diş sağlığı için gerekli bakımın yapılmamasından kaynaklıdır. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde görülen kusma ağız içinde asidik bir ortam oluşturduğu için diş etlerinde hassasiyet, aşınma ve çürüğe sebep olabilir. Yapılması gereken en basit tedbir kusma sonrası ağız bol su ile çalkalanmalı ve kusmadan en az yarım saat sonra dişler doğru şekilde fırçalanmalıdır“ dedi.

 

İhmal edilen ağız ve diş problemlerinin gebelik sürecinde ciddi sorunlara yol açabileceğini vurgulayan Diş Hekimi Şiar Atmaca, “Gebelikte yaşanan hormon seviyesindeki değişimler dişeti hastalıklarının görülme sıklığının arttırabiliyor. Tedavi edilmeyen ciddi dişeti rahatsızlıkları olan gebe kadınlarda erken doğum ya da düşükle sonuçlanacak doğum riski vardır. Anne ağzında yüksek oranda çürük yapıcı bakteri varsa çocukta da yaygın çürüklere neden olabilir. Enfeksiyona bağlı erken doğumsa bebekte nörolojik sorunlara dahi sebep olabilir” şeklinde konuştu.

 

Gebelik süresince genellikle acil durumlar dışında diş tedavileri yapılamadığını aktaran Şiar Atmaca, “Planlı gebelikte hamilelik öncesi ya da hamileliğin öğrenilmesi ile ilk kontrollerin yapılması gerekir. Bu süreci daha konforlu geçirmek isteyen anne adayları hekimlerine nasıl bir bakım süreci geçireceğini danışabilir. Gebelik sürecinde üç ayda bir rutin kontrollerin yapılması gelişmekte olan sorunların erken tespit edilmesini sağlayacağı için önemlidir“ şeklinde konuştu.


Yayınlanma: 18/10/2018

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0554 577 1917