Mayıs Ayına Özel Paketler
Form Doldur
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Ramazan Ayında Ağız Sağlığı İçin İpuçları


Uzmanlar ağız ve diş sağlığına ramazan ayında her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, sahurdan iftara geçen uzun süre içinde bakterilerin ağızda kolayca üreyebileceğini söyledi.

 

Ramazan ayında sahurdan sonra hemen yatıldığı için ağız içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebildiğini söyleyen uzmanlar, diş çürüğü ve ağız kokusunun önlenmesi için yemeklerden sonraki yarım saatin oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Diş Hekimi Metin Ayan, “İftar ve sahur yemeklerinden sonra asit oranının artması ile bakterilerin çoğalması için ağızda uygun bir zemin oluşur. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme-içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır. Bu da bakterilerin üremesi ve diş çürüğünün oluşması için uygun ortam hazırlar. Diş fırçalama işlemi diğer zamanlara nazaran bu dönem çok daha özenle yapılmalıdır. Fırçalama sırasında sadece diş yüzeyi değil diş eti ve dil de fırça yardımıyla temizlenmelidir. Antibakteriyel gargara genel ağız hijyeni için tercih edilmelidir. Yoksa, en basiti, tuzlu suyla gargara yapmaktır” dedi.

 

Ağız içi herhangi bir enfeksiyonun bakteri üremesini arttıracağını söyleyen Metin Ayan ilerleyen enfeksiyonun ise ağız kokusuna sebep olacağını belirtti. Ağız içi enfeksiyonun önlenmesinde diş fırçalamanın önemli rol oynadığını söyleyen Ayan; “Çay, kahve, kola gibi içecekler, tatlı çeşitleri ve akşam atıştırmalıklarının bol tüketildiği ramazan ayında ağız hijyeninin aksatılmasıyla bakterilerin artması ve dolayısıyla çürüklerin oluşması hızlanmaktadır. Çok sıcak veya soğuk yemeklerin hızlı bir şekilde yenmesi, dişlere ve diş etlerine zarar vereceği için bu noktaya da ayrıca dikkat edilmelidir. Ramazan ayında sahur ve iftar vaktinden sonra diş fırçalamaya özen gösterilmesi ile aynı zamanda bol su tüketimi de önem arz etmektedir” diye konuştu.


Yayınlanma: 31/05/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?