Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Estetik Efsaneleri - 5


Estetik efsaneleri yazı dizimizin bu haftaki devamında da doğru zannedilen yanlışları gözden geçirmeye devam ediyoruz.

Ameliyatsız liposuction zayıflamadaki en ideal yöntemdir ! YANLIŞ

Liposuction kelimesi yağ (yağ dokusu) emme anlamına gelir. Tıpta deri üzerine açılan küçük bir kesi ile ince metal kanüller kullanılarak uygulama yapılan bölgedeki yağın (yağ dokusunun) vakumla alındığı bir ameliyattır. Bu ameliyat aynı zamanda kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir. Liposuction’un ameliyatsızı olmaz. Bu nedenle ‘ameliyatsız liposuction’ tabiri bir kandırmacadır. Liposuction olmayan bir yöntemin sanki liposuction imiş gibi hatta bir de ‘ameliyatsız’ kelimesi eklenerek liposuction’dan da üstün bir yöntemmiş gibi sunulması aynı zamanda tıp etiğine de aykırıdır. Cerrahi bir operasyon söz konusu olmadığı sürece zayıflama cihazlarıyla vaat edilen ütopik sonuçları alabilmek mümkün değildir.

Silikonlu meme patlarsa ölüme sebebiyet verir ! YANLIŞ

Ancak delici-kesici bir aletle yaralanma sonucunda silikon patlayıp delinebilir. Bunun dışında, silikonun patlaması için büyük darbe alması gerekir. Eskiden meme protezinin içinde bulunan silikon yapısı jel kıvamındaydı, şimdi jöle kıvamında. Dolayısıyla bu bölgede yırtılma dahi olsa silikon vücuda yayılamaz ve rahatlıkla tamamını çıkarmak mümkündür. Travma sonrası silikonu hemen çıkarmakta fayda var. Ama uzun süre patlayan silikonla yaşamış hastalara da rastlanıyor.

Lazer epilasyonda %100 sonuç alınır ! YANLIŞ

Hayır. Böyle bir garanti vermek hem imkânsız hem de doğru değildir. Birçok faktör sonucu etkilemektedir. Lazer Epilasyonda, seanslara riayet etmek optimal sonuca kavuşmak anlamında önemlidir. Uygulama sayısında görülebilecek artışın sebebi; kişinin bazı hormonal özelliklerine bağlıdır. Tüm bu nedenlerle %100 sonuç alınır demek doğru olmaz.

Çocuğumu iyi tedavi etmediler, yanık sonrası iz kaldı ! YANLIŞ

Çocukluk çağında sık karşılaşılan yanık ve sonrasında kalan sekeller (izler, çöküntüler, yapışıklıklar vb.) çocuk ve aile için son derece sıkıntılı ve yoğun düzeltici ameliyat süreçleri gerektirebilir. Bu nedenle yanık tedavisi ve sonrasında uzman doktor kontrolünde tedavi devamlılığı önemlidir. Kimi ebeveynler hissettikleri suçluluk duygusunu sağlık personeli üzerine yansıtarak bu vicdani yükten kurtulmaya çalışırlar.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90