Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Yaşam Kalitesi için Estetik


Günümüzde estetik amaçlı cerrahi operasyonları artık keyfiyetten çıkmış bazı durumlarda gereklilik halini almıştır.

Estetik denildiği zaman çoğu kişinin aklına sadece daha güzel bir görünüm için yapılan cerrahi operasyonlar gelir. Oysaki günümüzde estetik operasyonların temelinde artık sadece estetik güzellik kaygısı yatmadığını görüyoruz. Estetik anlamda mevcut bazı vücut deformasyonları çoğu zaman günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiler.  Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak içinde estetik ameliyatlar artık bir gereklilik halini aldı diyebiliriz.

Estetik operasyonların kişinin sadece görünümüne katkı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yaşam kalitesini de attırdığı göz ardı edilemeyecek bir gerçek halini aldı. Yaşam kalitesini arttıran cerrahi operasyonların başında burun estetiği ve meme estetiği yer alıyor. Günümüzde estetik operasyonlar artık keyfiyetten çıkarak bazı durumlarda gereklilik halini aldı hatta halkta konuyla ilgili ciddi bir bilinçlenme oluştu.  

Yaşam kalitesine katkı sağlayan estetik girişimleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Meme Küçültme: Vücut orantılarına kıyasla büyük olan memeler sırt omuz ağrısının yanı sıra pişik gibi cilt sorunlarını da beraberinde getirir.  Yapılacak bir meme küçültme estetiği ile bu problemler kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

Burun estetiği: Şekil bozukluğu beraberinde nefes alma problemini de getirebilir. Nefes alma görevini tam anlamıyla yerine getiremeyen burun bu görevi ağıza bırakır. Ancak bu da pek çok hastalığı beraberinde getirecektir. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamak ve kaliteli bir nefes için burun estetiği oldukça tercih edilir operasyonlar arasında birinci sırada yer almaktadır.

Göz kapağı estetiği: Genetik faktörler, yer çekimi ve ilerleyen yaş ile birlikte göz kapaklarında torbalanma ve torbalanmaya bağlı göz kapağında düşme görülür.  Bu problem kişinin görme alanını kısıtlar. Yapılacak bir operasyon ile görüş alanı genişler. Görme kolaylaşır.

Genital estetik: Normal doğumlar sonrasında vajenin ileri derecede gevşemesi ve bollaşması sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Doğum sırasında gerilen ve gevşeyen dokuların doğum sonrasında normale dönmemesine bağlıdır. Böyle bir problem eşlerin cinsel yaşamını olumsuz etkilediği gibi beraberinde boşanma ile de sonuçlanabiliyor. Bu sıkıntı yapılacak lokal bir girişim ile ortadan kaldırılabilir.

Jinekomasti :  Erkekte meme büyümesi de denilen jinekomasti aslında çok konuşulmayan ama çok rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda kişi denize havuza girme gibi bedeni ortaya çıkaran aktivitelerden uzaklaşırlar.

Karın Estetiği:  Karın bölgesindeki fazla yağlanma, cildin sarkması kişinin hareketini kısıtlarken aynı zamanda bel bölgesinde ağrı da oluşturabilir. Karın germe ya da bölgesel yağlanma sorunu için yapılan liposuction operasyonları sonrası kişi daha rahat hareket eder hale gelebilir. Bu operasyonlarla orantılı bir vücuda sahip olan kişinin uygun kıyafet bulamama sorunu da ortadan kalkar.

 

Son Söz: Genel görüntünün kişide yaratmış olduğu psikolojik çöküntü hakkında “bedeniyle barışık olmayan kişi kendiyle de barışık değildir” diyebiliriz. Yani sosyal yaşamda pek çok aktiviteden kendini soyutlayan kişide bu psikolojik bir çöküntü de yaratabilir.  Dolayısıyla yapılabilecek estetik cerrahi girişimler kişinin sosyal hayata katılımını arttıracaktır.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90