Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Nedir?


Medyada ve bu sayede halk dilinde adı “Estetik Cerrahi” ya da “Plastik Cerrahi” olarak geçen cerrahi tıp dalının tam adı “Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi” dir.   Plastik Cerrahi bir buzdağı ise; Estetik Cerrahi buzdağının sadece görünen kısmıdır demek yanlış olmaz. Çünkü estetik cerrahi ameliyatları; plastik cerrahinin %10 – 20’lik dilimini oluşturur.

 

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi vücutta, doğuştan var olan ya da sonradan kazanılan deformite ve kayıplar ile fonksiyonel bozuklukların onarımıyla ilgilenen bir tıp uzmanlık dalıdır. Kısaca onarım cerrahisidir. Plastik Cerrahi şekil verme, şekil bozukluğunu düzeltme veya şeklini daha güzel hale getirme amacıyla yapılan operasyonları kapsar.

 

Rekonstrüktif Cerrahi ise olmayan veya kaybedilmiş yapıların yeniden yapımı ve onarımı olarak tanımlanabilir. Estetik Cerrahi ise; vücuttaki herhangi bir yapının şeklini daha güzel, daha hoş ve görenin bakanın ruhunu okşayacak bir şekle getirilmesi için yapılan cerrahi işlemleri kapsar. Yani Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Cerrahi normal bir görünüme kavuşturmak ise; Estetik Cerrahi normalden daha güzel bir hale getirmektir, denebilir.

 

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi gören ve bu dalda uzman olan tüm hekimler aynı zamanda Estetik Cerrahi eğitimi de alırlar. Estetik Cerrahi konusunda tek yetkili olan bu dalın uzmanlarıdır.

 

Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Cerrahinin İlgi Alanları:

 • Oküloplastik (göz çevresi)Cerrahi: Göz kapak tümörleri, göz kapak düşüklükleri, gözyaşı kanallarının yaralanmaları ve darlıkları, göz çevresi yaralanmaları ve deformitelerinin tedavisi.
 • Maksillofasiyal (çene eklemi işlev bozuklukları) Cerrahi: Yüz yaralanmaları, yüz kırıkları, yüz felci cerrahisi, yüz bölgesi tümörleri, kanserleri, tükürük bezi tümörlerinin tedavisi.
 • Ortognatik (ısırım bozuklukları) Cerrahi: Dişlerden ve çene yapısından kaynaklanan ağız kapanma sorunları, çene eklemi hastalıkları ve cerrahisi.
 • Pediatrik (çocuk) Plastik Cerrahi: Dudak – Damak Yarıkları, nadir yüz yarıkları, doğumsal vücut uzuv anomalileri – yoklukları – asimetrileri ve kulak yokluğu (mikrotia) bu cerrahi dalının alanı içerisine girmektedir. Çocuklardaki yumuşak doku yaralanmalarının nedenleri olarak düşmeler, trafik kazaları, hayvan ısırıkları, kaynar sıvılarla yanma, elektrik çarpması sayılabilir.
 • Dış Ürogenital Cerrahi: Hipospadias, epispadias, dış ürogenital organların travmatik veya doğuştan gelen deformite ve kayıpları, penis rekonstrüksiyonu, vajina rekonstrüksiyonu (doğuştan vajina yokluğunda yeni vajina yapımı), vajina estetiği ve penis büyütme ameliyatları bu cerrahi dalın alanı içerisine girmektedir.
 • Onkolojik Plastik Cerrahi (Deri Kanserleri) : Baş – boyun tümörleri, yumuşak doku sarkomları, derinin cerrahi hastalıkları (iyi huylu deri tümörleri, deri kanserleri, benler, malign melanom)
 • Nedbeler, keloidler ve kötü yara izleri
 • Yanıklar: Acil ve erken tedavi, geç dönem yanık sekelleri ve yanık izlerinin tedavisi.
 • Yara Bakımı ve Tedavisi: Bası (yatak) yaraları, diyabetik yaralar, varis yaraları, dolaşım bozukluğuna bağlı yaralar, radyasyon yaraları,  soğuk ve donma yaralarının tedavisi.
 • Lenfödem(fil hastalığı) Tedavisi: Lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokuda birikerek, sıklıkla kollarda veya bacaklarda, ara sırada gövde de şişmeye neden olmasıdır.


Estetik Cerrahinin İlgi Alanları : 

 • Estetik Meme Operasyonları (Meme Büyütme, Meme Küçültme, Meme Dikleştirme, Jinekomasti, Yeniden Meme Yapımı)
 • Yüz Bölgesi Estetik Operasyonları (Burun Estetiği, Alın Germe – Kaş Kaldırma, Yüz Germe, Kulak Estetiği, Göz Kapağı ve Göz Çevresi Estetiği, Dudak Estetiği, Boyun Estetiği, Cilt Soyma – Dermabrazyon )
 • Vücut Şekillendirme Operasyonları (Liposuction –Yağ Emme, Lazer Lipoliz, Lazer Liposuction, Karın Germe, Bacak Estetiği, Kol Estetiği, Popo Estetiği, Genital Estetik)
 • Saç Ekimi
 • Lazer Uygulamaları (Leke Tedavisi, Kılcal Damar Tedavisi, Dövme Silme, Cilt Yenileme, Cilt Gençleştirme)

Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90