Kadınlar Gününe Özel
Form Doldur
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Porselen Diş Kaplama
Bu sayfa bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu tedavi merkezimizde uygulanmamaktadır!

Porselen Diş Kaplama


Kadınlar Gününe Özel
Form Doldur

Güçlendirilmiş porselenden üretilen ve alt yapısında metal içermeyen kaplamalardır. Doğal dişler ışığı geçirir. Full porselen kronlar aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler. Işığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir doğallık oluşturur.

Bu nedenler estetik diş hekimliğinde yine tercih edilen materyallerden biridir.

Full Porselen Kronların Avantajları

  • Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik ve doğal bir görüntü oluşturur.
  • Alt yapıda metal desteği bulunmadığından dişeti hizasında koyu renk çizgi görülmez.
  • Dişeti çekilmesi yaşansa bile full porselen kronların doğal görünümleri bozulmaz.
  • Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

 

E-MAX / EMPRESS PORSELEN KAPLAMA (CAM SERAMİK KRONLAR)

Estetik diş hekimliğinde porselen diş kaplamaları en sık başvurulan tedavilerden biridir. Metal desteksiz porselenlerin en güçlendirilmiş ve estetik formları empress ve e-max kronlardır. Diğer kaplamalarda metal alt yapı, zirkonyum alt yapı varken e-max ve empress kaplamaların alt yapılarında güçlendirilmiş cam seramik yapı bulunur.

 

Cam seramik kronlarda metal alt yapısı olmadığından doğal diş gibi ışık geçirgenliği yüksektir. Bu nedenle e-max ve empress porselenler ile doğal diş formu sağlamak mümkündür. Metal alt yapı bulunmaması da belli durumlarda daha ince yapılabilmelerini mümkün kılar. Bu da kaplanacak dişin daha az kesilmesi veya aşındırılması demektir. Estetik görünümün önemli olduğu durumlarda e-max ve empress, dayanıklılığın önemli olduğu durumlarda ise zirkonyum tercih edilmelidir. Bu nedenle özellikle ön diş restorasyonlarında e-max ve empress tercih edilmekte arka diş restorasyonlarında zirkonyum tercih edilmektedir. E-max ve epress porselenlerin zirkonyum kaplamalardan daha az dayanıklı oldukları bilinmelidir.

 

Çiğneme sırasında oluşan ezme kuvvetine karşı yeterli direnci gösterseler de gerilme ve bükülme dirençleri düşüktür. Bu nedenle metal destekli porselenlere göre kolay kırılırlar. Şeffaf ve ışığı geçirgen olmaları avantaj iken bazı durumlarda dezavantaj olabilir. Kaplanacak diş çok koyu renkli ise alttan koyu renk yansıması olabilir; implant üstü protezlerde, implant alt yapının metal rengi alttan gri olarak yansıyabilir, gibi gibi. Dişlere emax /empress yapımı için diş hekiminin muayenesi şarttır. Çünkü estetik diş hekimliğinde yer alan bu uygulama eğer doğal dişler uygunsa yapılabilir. Gerekli uygunluk şartları söz konusu ise tedaviye başlanabilir.

 

Tedavinin planlanmasında, kullanılacak porselen kaplama çeşidinin avantaj ve dezavantajlarını, diş hekimi ile hasta birlikte değerlendirmelidir. Tedavide bu şekilde karar vermek oldukça sağlıklı bir yöntemdir.


Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 23/07/2018

0541 241 94 90