Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Z Kuşağı Estetiğe Oldukça Meraklı


Kuşaklar arası farklılıklar, kendinden önceki ve sonraki kuşağın anlaşılmasının güçlüğü hep var oldu. Yeni kuşaklar eski kuşaktan gelenlerin söylemlerini hep geri kafalı buldu.  Son yıllarda dünya çapındaki jenerasyonlar X, Y ve Z kuşakları olarak adlandırılıyor.  Genel anlamda bu tanımlamanın açılımı; 1961-1979 doğumlular için X, 1980-1999 için Y ve sonrası doğumlular için Z kuşağı şeklinde.

 

Z kuşağının temsilcilerinin en büyüğü şu an 15 yaşında. Onlar için teknoloji ile birlikte doğan ve büyüyen nesil demek yanlış olmaz.  İnternet ve mobil teknolojilerini kullanmayı çok seven bu kuşak mobil dünyada sosyalleşmeyi de çok seviyor. Bu nedenle kafasına koyduğunu en kısa sürede elde etmeyi isteyen ancak elindekini de çok çabuk tüketen bir nesil denebilir.

 

Kuşaklararası fark Z kuşağında, gelişen teknoloji ile sınırlı değil. Z kuşağının genel anlamda istekleri ve hayattan beklentileri de diğer kuşaklara göre oldukça farklı. Her şeyin başı sağlık, gerisi boş denilen günler yeni yetişen nesille birlikte geride kalıyor gibi. Artık bir de dış görünüm var! Dış görünüm özgüven ve başarının simgesi gibi görülür durumda. Özellikle Y ve Z kuşağındaki gençlerin algı yönü estetiğin gerekliliği yönünde; bu nedenle estetik operasyon isteme yaşının günden güne düştüğünü görüyoruz.

 

En yakın tarihli olay daha 15 yaşında olan Çinli Lee Hee Danae’nin  bir dizi estetik ameliyat ile değişimi konuşulmakta. 15 yaşındaki küçük kızın böylesi büyük bir değişime kalkışmasının tek sebebi ise; aşk.  Eski erkek arkadaşını geri kazanma isteği. İnternetteki haberde yer alan fotoğraflarına bakıldığında bu küçük kızın artık 15 yaşında gibi durmadığı da ne yazık ki bir gerçek.

 

Ergenlikte şekil değiştiren anatomik yapıya erken yaşta böylesi müdahalelerde bulunmak ne kadar doğru? Bu sorunun kesin ve tek bir yanıtı vardır.  Ruhsal ve fiziksel gelişimin henüz tamamlanmadığı bu yaş grubunda her isteyene istediği estetik ameliyatı yapmak tabii ki doğru değil. Anatomik olarak estetik operasyon yapılması söz konusu olan organın gelişiminin sonlanmış olması gerekir. Bu açıdan bakıldığında vücuttaki her yapının bir optimal operasyon yaşı vardır ve bunu her plastik cerrah bilir. Fiziksel gelişimini tamamlamayan bir gence yapılacak olan işlemle, uzun süreli ve ideal bir sonuca ulaşmak zordur. Yine bu yaşlarda ruhsal olgunlukta tamamlanmamıştır. İnişli çıkışlı ruh hali içinde gencin bedensel beğeni algısı da sürekli ruh hali gibidir. Bugün beğendiğini yarın beğenmeme ihtimali ise oldukça yüksektir.

 

Gençlerde estetik operasyon yapılabilmesinin temel şartı; kişinin anatomik ve ruhsal olarak gelişimini tamamlamış olmasıdır. Ayrıca bir estetik operasyonun yapılabilmesi için, hastanın genel sağlık durumunda operasyona ve anesteziye engel bir husus olmaması ve yara iyileşmesi ile ilgili olumsuz bir durumun da olmaması gerekir.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90