Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Yaz Döneminde Oluşan Lekelerin Tedavisi


Hemen hemen her yaş grubunun her dönem karşılaşabileceği bir problem; cilt lekeleri. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz dönemi güneşin geliş açıları cilt için bir tehdit. Halk arasında cilt lekesi denildiğinde genel olarak güneş lekesi  akla gelip, her cilt lekesine güneş lekesi denilip geçilse de; aslında çiller, akne (sivilce) lekesi, hamilelik lekeleri, yaşlılık belirtisi olan lekeler genel olarak cilt lekesi olarak adlandırılır.

 

Güneş ne yazık ki eskisi kadar masum değil, uzun süreli güneş ışınlarına korumasız maruz kalmak kalıcı lekelere daha da kötüsü ciltte güneş yanığına sebebiyet verebilir. Kullanılan kozmetik ürünler, bazı ilaçlar, detoks amaçlı kullanılan bitki özsuları kalıcı cilt lekelerine sebebiyet verebiliyor.  Cilt lekelerinin oluşmasını önleyebilmek öncelikle sebebin tespit edilmesine bağlıdır. Her şeyden önce kişi; doğru güneşlenmeyi bilmeli ve yüksek koruyucu faktörlü kremleri her mevsim kullanmayı alışkanlık haline getirmelidir. Doğru güneşlenmek dediğimiz olay ise; güneş ışınlarının en etkili olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneşlenmemek ve / veya denize – havuza girmemektir. Bu saat aralığında güneş ışınları deride en büyük hasarı oluşturur.  Bu ilerleyen yaşlarda kanser, çabuk yaşlanma ve değişik deri hastalıklarına sebep olabilir.

 

Lekede tedavi için öncelikle yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucular her mevsim kullanılmalıdır. Diğer bir taraftan güneş ışınlarının etkisini kaybetmeye başladığı ekim ayından sonra, leke giderici kremler, kimyasal peeling, lazer, PRP ve mezoterapi yöntemleri kullanılarak tüm bu cilt lekeleri tedavi edilebilir. Temel bileşenleri meyve asitlerinden oluşan  yüzeysel kimyasal peeling, açık tenli kişilerde ve yüzeysel güneş lekelerinde etkilidir. Leke tedavisinde bir diğer yöntem Qswitch ND-YaG lazer dir. Lazerle cilt leke tedavisinde açık tenli kişilerin koyu renkli güneş lekelerinde Qswitch ND-YaG lazer etkilidir. Koyu cilt rengi olanlar kişilerde leke tedavisi için lazer kullanılacaksa daha dikkatli olunması gerekir.  Leke tedavisi için Sağlık Bakanlığı onaylı özel mezoterapi solüsyonları da vardır. Leke mezoterapisi; lekelerin hafiflemesine, hücre yenilenmesini ve cilt altı dolaşımın artmasını hedeflenir. Bazı vakalarda ise PRP ve mezoterapi solüsyonları ile lazer tedavisi birlikte uygulandığında çok daha başarılı sonuçlar alınabilir.


Yayınlanma: 20/08/2016

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90