Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Yağ Enjeksiyonunda Merak Edilenler


Vücudun başka bir yerinden alınan yağ dokusunun özel işlemlerden geçirildikten sonra ihtiyaç duyulan yine bir başka vücut bölgesine dolgu amaçlı olarak nakledilmesi işlemine lipofilling ya da yağ enjeksiyonu denilmektedir. Lipofilling ameliyatının pek çok uygulama alanı vardır. Yüz bölgesi estetiği, kalça estetiği, bacak estetiği (çarpık bacaklar, ayak bilekleri vb.), genital estetik, damak yarıkları ve daha saymadığımız pek çok alanda uygulama yapılabilir. Cildin restorasyonunun sağlanması, yüz hatlarının toparlanması ve gençleştirilmesi için kullanılan yöntemlerden biri de yine yağ dolgusudur. Yağ dokusu kök hücreden zengindir. Enjekte edildiği bölgede iyi beslenen kök hücreler büyüme faktörlerinin salınımını tetikler, bu da cilt gençleşmesine yardımcı olur. Kısacası kişinin kendi yağları, cilt gençleştirmede, vücut kontürlerinin ve özellikle yüz bölgesindeki kusurların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

 

İşlemin en büyük avantajı uygulanan materyal hastanın kendi dokusu olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyon veya yabancı cisim tepkisine neden olmaz. Lipofilling ile enjekte edilen yağın bir kısmı vücut tarafından emilerek yok edilmesi dezavantaj gibi görülse de; kalan yağ dokusu ise kalıcıdır ve artık o bölgenin dokusu haline gelmesi ise avantajdır. Emilerek yok olma dediğimiz oran; teknik uygulama detayları, enjekte edilen bölge, bu bölgenin kanlanması, hareketli bir bölge oluşu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik arz eder. Bu oran %30-70 arasında değişir. Hareketsiz bölgelere ve iyi kanlanan (kas dokusu içi gibi) bölgelere yapılan enjeksiyonlarda emilme ve yok olma oranı çok daha düşük iken dudak, ağız çevresi ve baldır bölgesi gibi hareketli alanlarda kalıcılık daha azdır.

 

Yağ enjeksiyonu işlemi küçük ve tek bir alanda yapılıyorsa lokal anestezi ile gerçekleştirmek mümkündür. Eğer birden fazla alanda ve daha çok miktarda lipofilling yapılacaksa genel anestezi tercih edilir. Lipofilling operasyonundan maksimum faydayı sağlamak için teknik bakımdan dikkate alınması gereken pek çok ayrıntı vardır ve bu ayrıntıların ihmal edilmesi sonucu olumsuz etkiler. Yani bu işlemin çok da basit bir işlem olduğunu düşünmemek gerekir. Uygulayacak cerrahın bu konudaki teorik malumatı ve deneyimi alınacak sonuç üzerinde etkili olan en önemli faktördür.


Yayınlanma: 15/09/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90