Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Mezuniyet hediyesi; estetik.


Güzellik; özgüven ve başarının yegâne şartı ve simgesi gibi algılanır oldu. Eğer bulunduğun ortamda fark edilmiyorsan, dikkat çekmiyorsan ve hayranlık uyandırmıyorsan bir hiçsin gibi düşünülmeye başlandı. Diğer bir yandan günümüzde kültürel, eğitsel ve medyadan etkilenmeler sonucunda bir takım algılama ve algılanma farklılıkları gelişti. Çok küçük yaşlarda bile kız çocukları daha çekici, erkek çocukları daha etkileyici olmak istiyorlar.

 

Özellikle gençlerin algı yönü estetiğin gerekliliği yönünde. Bu nedenle estetik operasyon isteme yaşının günden güne düştüğünü görüyoruz. Bir dönemin mezuniyet hediyeleri olan bisiklet, bilgisayar, son bir iki yıldır revaçta olan akıllı telefonlar yerini şimdi estetik taleplere bırakmaya başladı.

 

Gençlerin talep ettiği başlıca operasyonları sıklık derecesine göre sıralayacak olursak; kulak estetiği, burun estetiği, meme estetiği, jinekomasti, kötü yara izlerinin düzeltilmesi, dövmelerin çıkarılması, liposuction ve lazer lipoliz gibi işlemlerdir.

 

Gençlerde estetik operasyon yapılabilme şartları

En önemli şart; kişinin anatomik ve ruhsal olarak gelişimini tamamlamış olmasıdır. Anatomik olarak estetik operasyon yapılması söz konusu olan organın gelişiminin sonlanmış olması gerekir. Bu açıdan bakıldığında vücuttaki her yapının bir optimal operasyon yaşı vardır ve bunu her plastik cerrah bilir. Ruhsal gelişim açısından baktığımızda ise kişinin operasyon isteği nerden kaynaklanıyor buna bakmamız lazım. Çevreden etkilenme sonucunda mı yoksa başkalarına özenti biçiminde mi bu istek ortaya çıkıyor?

 

Gencin estetik operasyon isteği psiko-sosyal sıkıntı temelliyse; yapılacak bir operasyon genci mutlu etmeyecek, aksine daha ciddi sorunlara dahi sebebiyet verebilecektir. Bu gencin mutlaka ailesinin de desteği ile psikolojik danışmanlık almasında fayda vardır. Burada doğru dengenin kurularak sorunun çözülmesi önemlidir. Ayrıca bir estetik operasyonun yapılabilmesi için, hastanın genel sağlık durumunda operasyona ve anesteziye engel bir husus olmaması ve yara iyileşmesi ile ilgili olumsuz bir durumun da olmaması gerekir.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90