Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Memenin Estetik Değeri Üzerine


Estetik değerden kastımız; memenin durum ve niteliğinin vücudun diğer yapılarıyla uyum ve ahengidir. Güzel -estetik dediğimiz şey zaten her durum ve her zamanda parçaların bütünle ve birbiriyle olan uyum değil midir? Diğer bir taraftan ideal olan oranla kıyaslandığında memenin belirlenmiş standartları karşılıyor olması da önemlidir.

Konuya psikolojik açıdan eğildiğimizde ise bu estetik değerin bambaşka sonuçları ile karşılaşabilmekteyiz. Meme kadınlar için kadınlığın estetik sembolü, timsalidir. Kadının kadınlığını algılamasındaki en önemli organdır. Kadın için önemli cinsellik ve kadınlık objesi olan memenin; eksikliği, deformasyonu, asimetrisi, kaybı kadını derinden etkiler. Bu psikolojik süreçte, eşi, çevresi ve/veya kadının kendisi benliğinde; bu eksikliğini, deformasyonunu, asimetrisini bir şekilde mütemadiyen dile getirecektir. Kadının benliğinde yaşadığı eksiklik ve / veya kayıp düşüncesi derin psikolojik travmalara sebebiyet dahi verebilir. Bu nedenlerle estetik değer taşıyan bir bütünün ana parçası olan memeler; kadınlar için haklı olarak kontrol edecekleri, koruyacakları bölgelerden biridir de diyebiliriz.

Gelişimsel sebepli veya emzirme sonrası içi boşalan, küçük kalan memeler, ardı ardına yaşanan doğumlar ve emzirmeler sonucu aşırı büyüyen, sarkan memeler, kanser veya bir rahatsızlıkla alınan memeler vb. durumlarda gelişen tıp teknolojisi ve yeni tekniklerle biz estetik plastik cerrahi uzmanları tarafından, kadında sıkıntı yaratan konu çözüme kavuşturulabilmektedir. Estetik plastik cerrahi uzmanı hangi estetik operasyon olursa olsun bütüne olan uyumla hareket ederek yardımcı olur. Bütünle uyumlu olmayarak gerçekleştirilecek estetik girişim kadın için ne kadar değişim sağlarsa sağlasın yapılan işin estetik değeri de olmayacaktır. Kadında bu sürecin sonunda istediği formu, bedeniyle ilgili hayal ettiği mutluluğu da yakalayamayacaktır. Burada önemli olan kadının doğru zamanda konunun uzmanı olan doğru hekimle birlikte hareket etmesi olacaktır.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90