Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Meme Asimetrisi Sorunu


Asimetrik meme; meme şeklinin, boyutunun ve meme başı pozisyonunun diğer memeye göre farklı olmasıdır. Bu durum çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilir. İki meme arasındaki farklılıklar gelişimsel, travma veya geçirilmiş ameliyata bağlı olabilir. Genetik yatkınlık, gebelik süreci, kilo alıp verme, emzirme, yaşlanma veya menopoz gibi birçok sebep neden olabilir. Özellikle memede birbirinden farklı sütyen ölçüsü söz konusu olduğunda, kadın için özgüveni son derece bozan, giyim ve yaşam konforunu etkileyen durumlar ortaya çıkar.

 

Asimetrik olarak farklı sorunlar görülebilir. Biri diğerine göre sarkık, küçük, büyük olabilir ya da meme başı asimetrisi de görülebilir. Diğer memeye göre sarkıklık varsa; meme dikleştirme operasyonu, diğer memeye göre küçüklük varsa; silikon protez uygulaması ile meme büyütme operasyonu veya yağ enjeksiyonu, diğer memeye göre büyüklük varsa; meme küçültme operasyonu, diğer meme başına göre asimetriklik varsa; meme başı normal pozisyona getirilmesi söz konusudur. Gelişimsel asimetrilerin düzeltilmesi için 18 yaşı beklemeyi önersek de, “Virginal Hipertrofi” veya “Poland Sendromu” gibi durumlarda, ameliyat yaşını daha erkene alabilmekteyiz.  Yapılacak her müdahale farklı bir işlemdir ve her durumda, estetik ve plastik cerrahi uzmanı tarafından uygulanacak farklı ameliyatlar ile simetrinin sağlanması mümkündür.

 

Yapılacak uygulama veya uygulamalara bağlı olarak genelde hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur veya gün sonu kontrolünde çok gerekli ise bir gün hastanede kalabilir. Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Operasyon sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Yapılan işleme göre özel korse sütyen kullanımı ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından önerilen süre içinde kullanılmalıdır. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde pempemsi renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. İşinize bağlı olarak 3-4 gün içinde normal hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Asimetrik meme operasyonu, kişinin özgüvenini ve ruh sağlığını düzelten, yaşama daha bağlı hale getiren, iyi ve kalıcı sonuç veren bir operasyondur.


Yayınlanma: 14/03/2018

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90