Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi


Kişisel tercihler ile yüzyıllardır boyaların iğne ile ciltte şekiller oluşturularak yapıldığı kalıcı boyama tekniğine dövme ya da İngilizce adıyla tattoo deniliyor. Geleneksel sebeplerle yapılan dövmeler olduğu kadar; özellikle gençlerin süs amaçlı yaptırdığı dövmelerde var. Dövme yaptıranların sayısı arttıkça sildirmek isteyenlerin sayısı da bir o kadar artıyor. Genellikle 20’li yaşlarda yaptırılan dövmeler 40’lı yaşlarda pişmanlık uyandırıyor. En çok silinmesi için başvurulan dövmeler eski sevgili isimleri oluyor. Ancak; bu isimlerin kalpten silinmesi zor olduğu gibi; bedenden de silinmesi kolay olmuyor. Mecaz bir yana çünkü lazer ile yapılan dövme silme işlemlerinden sonra az ya da çok mutlaka belli bir iz kalır.

 

Lazerin sihirli bir silgi gibi algılanması ve tüm sağlık sorunlarına çözüm olacakmış gibi düşünülmesi maalesef işimizi zorlaştıran bir sebep. Dövme derinin canlı tabakasının tam ortasına yapıldığı için buraya gelecek en ufak bir hasar maalesef  iz bırakmaktadır. İşimizi zorlaştıran ikinci bir sebep kişilerin dövme çıkarma konusunda acele etmeleridir. Her ne kadar lazer teknolojileri hızına yetişilmez bir oranda gelişse de insan vücudunun iyileşme hızı milyonlarca yıldır aynı kalmıştır. Bu nedenle lazer seansları arasında mutlaka en az 6 haftalık bir iyileşme dönemine sabredilmelidir. Bu süre içinde lazerin küçük parçalara ayırdığı dövme boyası lenf akımı ile emilir ya da yüzeysel kabuklanma ile dökülür.

 

Son yıllarda kamu kurumları sınavlarındaki süreçlerde var olan dövmesi nedeniyle sıkıntı yaşayarak tarafımıza başvuran kişilerin sayısı artmıştır. Yumurta kapıya dayanınca akla gelen çözüm arayışlarının ilk sırasında ne yazık ki bu vaka vardır. Ancak mülakatta kişinin sorun yaşamaması için dövme silme işlemine en az 1,5 yıl önce başlaması uygundur.

 

Yine unutulmamalıdır ki; her dövmeyi tamamıyla silmek zordur. Örneğin renkli dövmeler; derine yapılmış olan dövmeler, kalitesiz boyalar ile yapılmış olan dövmeler, kişinin ayrıca koyu tenli cilt yapısına sahip olması dövme silme işleminde dezavantaj yaratan unsurlardır. 


Yayınlanma: 19/11/2016

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90