Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Lazer Epilasyon Nedir, Ne Değildir


İstenmeyen tüyler kadın veya erkek fark etmeksizin her zaman sorun olmuştur.  Gerek iş,  gerekse sosyal yaşamda sorun olan bu faktörden kalıcı kurtulmak için kişilerin başvurduğu yöntemlerden biri de lazer epilasyondur. Lazer epilasyonla ilgili neyi ne kadar biliyoruz, bildiklerimiz ne kadar doğru? Konuyla ilgili en çok karşılaştığımız sorular ve bunların cevaplarına göz atabiliriz.

Lazer epilasyonda %100 garanti verilebilir mi?

Hayır. Böyle bir garanti vermek hem imkânsız hem de doğru değildir. Birçok faktör sonucu etkilemektedir. Bir kısım hasta grubu vardır ki bunların oranı %5 civarındadır ve hiçbir lazer cihazından etkilenmez. Geriye kalan %95' lik grubun yarısında tüm kıllar tamamen epilasyondan etkilenirken, diğer yarısında ise ancak %80 oranında sonuç alınabilir.

Hormonal problem yaşayan kişilerde lazer epilasyon etki sağlar mı?

Böyle durumlarda bir yandan mevcut kıllar için lazer epilasyona devam edilirken diğer yandan bir endokrinoloji ve/veya bir jinekoloji uzmanının kontrolünde tetkik ve tedavinin sürdürülmesi şarttır. Hormonal problem çözümlenmezse yeniden kıllanma olasılığı yüksektir.

Gebelikte ve emzirme döneminde lazer epilasyon yapılır mı ?

Gebelik dönemi içerisinde lazer epilasyon uygulamanın klinik olarak güvenli olduğuna dair çalışmalar bulunmamaktadır. Fetüs üzerinde etkisi tam olarak bilinmediği için bu dönemde lazer epilasyon uygulaması yapılmaz. Emzirme döneminde ise lazer epilasyon uygulaması yapılmasında sakınca yoktur.

Lazer Epilasyon Ne Kadar Güvenlidir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Lazer yıllardır  tıbbın çeşitli dallarında güvenle kullanılmaktadır. Epilasyon amacıyla son 15-20 yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır.  Lazer epilasyonda önemli olan kullanıcının eğitimli ve bilinçli olmasıdır. Bunun yanında doğru dozlarda ve doğru cilt ve kıl yapısında uygulandığında yan etki görülme olasılığı önemli ölçüde azalır.

Koltuk altlarına ve genital bölgeye uygulanan lazer epilasyon kanser oluşumunu tetikler mi?

 

Uzun yıllar yapılan çalışmalar neticesinde lazer epilasyonun kanser oluşumuna neden olabileceğine ilişkin bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Epilasyon amaçlı kullanılan lazer cihazlarının ışınları cildi aşan ışınlar değildir.  Cilt içinde sadece kıl köklerini tanıyan ışınlardır. Dolayısıyla cildin diğer elemanlarına ya da cilt altındaki doku ve organlara zarar vermez.

Lazer epilasyon tedavi amaçlı kullanılır mı?

Lazer epilasyon bazı durumlarda tedavi amaçlı kullanılabilir. Batıklarda ve halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen durumda kullanılabilir.    

Yaz aylarında lazer epilasyon yapılabilir mi? 

İnsanlar arasında genel kanı lazer epilasyonun yaz aylarında lekelenme bıraktığına dairdir. Oysa ki kullanılacak en az 50 faktör güneş koruma kremi ve biraz dikkat ile lazer epilasyon yaz ayları içerisinde de güvenle yapılabilir. Ancak önemli olan bir konuda yaz aylarında tatile çıkmadan en az 15 gün önce uygulama alınması, tatil sonrası bronzlaşmış bir ten varsa en az 1 ay sonrasında uygulamalara kalındığı yerden devam edilmesidir.

Lazer epilasyonda dikkat edilmesi gereken ancak pek dikkat edilmeyen noktalar nelerdir?

Lazer epilasyon yaptıran kişinin uygulama bölgesinde dövme ve ya kalıcı makyaj varsa lazer ışınlarından kaçınması gerekir. Uygulama esnasında bu bölgeye gelecek ışınlar dövme ve ya kalıcı makyaj boyası ile reaksiyona girer, dövme renginde bozulmalar meydana gelebilir.

Lazer epilasyon yaptıran kişi her hangi bir sebeple ilaç tedavisi görüyorsa, bunu mutlaka hekimi ile paylaşmalıdır. Bazı ilaçlardaki etken maddeler sebebiyle lazer epilasyon uygulamasında cilt üzerinde kalıcı lekeler bırakabilir.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90