Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Kombine Estetik Uygulamalar 5


İşte bir an gelip de yıllara meydan okumak ister insanoğlu… Gelişen tıp sayesinde bu savaşı  kazanmaması için aslında bir gerekçe yok.

Yıllara Meydan Okumak…

Yaşımızı ilk ele veren yerdir, aslında yüzümüz. Geçen yıllar, yerçekimi, güneş, yaşanan stresler, üzüntüler  ile derin çizgiler yüz hatlarımızda kendini göstermeye başlar.
Akreple yelkovan birbirini kovalar durur … Zaman bir bakmışınız ki su gibi akıp gitmiş, geçmiş…Yaşlanmaya dair ilk belirtiler otuzlu yaşlarda başlar, yıllar ile artmaya başlayan kırışıklıklar, sarkmalar ellili yaşlara gelindiğinde yerleşik bir hal alır. Yaşlanma belirtileri  yüzü oluşturan tüm dokularda kendini gösterir; burun ile ağız arasında uzun derin çizgiler, göz altlarında torbalanmalar, çene hatlarını tutan bağ ve kas dokusunun gevşemesi ile sarkması boyun bölgesinde de yağ depolanmalarına bağlı sarkmalar…Kısaca kaslar gevşer yerçekimi etkisine bağlı sarkar, yüzdeki yağ dokusu ve kemikler  incelir ve zayıflar. Sonuç itibariyle deri buruşur, bollaşır, elastikiyetini  kaybeder yani yorgun, yaşlı, çökmüş bir görünüm alır.
Bu sorunları ortadan kaldırmak için bir dizi estetik operasyonları tek seansta gerçekleştirebilmekteyiz. Ancak unutulmaması gereken en önemli şey estetik operasyon ileyaşlanma etkileri durdurulamaz. Yaşlanma, her şeye rağmen devam eden bir süreçtir ve yapılan ameliyattan sonra da devam edecektir. Estetik sadece cildinizi daha genç ve taze yapar, farklı bir görünüm vermez.  Yapılan ameliyat ile yaşlanma belirtilerine karşı saat geri alınır, yüz görünümünde gençleşme sağlanır, ama saat yine de çalışmaya devam eder.

Alın Germe ve Kaş Kaldırma

Alın ve kaşlar aslında yüzümüzde birbirini tamamlayan iki unsurdur.  Alın bölgesinde enine ve kaşlar arasında dikey olarak bulunan, derinliği kişiden kişiye farklılık gösteren çizgilerde, yapısal nedenler, yaşın ilerlemesi, sigara ve alkol kullanımı, genetik faktörler, hormonal faktörler, günlük hayattaki stres,  ciltteki gevşeme ve yerçekiminin etkisiyle, belirginleşme ve kaş seviyesinde aşağı doğru yer değiştirme görülür.
Bu durum kişinin çehresinde sert yada yorgun bir ifade yaratır. En çok şikayet edilen durumda bu iki olgudur. Kaş kaldırma ve alın germe ameliyatları hastaya fazla bir zahmet vermeyen fakat yüz estetiğinde düzelme ve gençleşme sağlayan işlemlerdir.

Kaşların seviyesinde sarkıklık ve düşüklük varsa, kaş kaldırma, alın germe ameliyatıyla birlikte yapılmalıdır. Ancak kaş seviyesi normal olup sadece kaş ucunun kalkıklığı arzu ediliyorsa kaş kaldırma ameliyatı yeterli olur.

Göz Çevresi Estetiği

Göz kapaklarında genetik veya yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen değişiklikler, insana yorgun ve daha yaşlı bir ifade verir. Yaş ilerledikçe üst göz kapağı derisinde bollaşma ve kaş ile birlikte aşağıya doğru sarkma olur. Alt göz kapaklarında ise, deride sarkma, kırışıklık ve göz altı torbalarında belirginlik oluşabilir. Bu oluşumları engellemek için göz kapağı ve göz çevresi estetiği yapılır.

Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Aynı gün hasta evine gönderilebilir. 3–5 gün arasında dikişler alınır. Hastanın evinde ilk 48 saati başı yüksekte olacak biçimde yatması tavsiye edilir.

Göz kapağı estetiği yapılırken neye dikkat edilmelidir?

1) Gözün altından yanağa doğru inen bir oluk varsa bu doldurulmalıdır. Çünkü standart göz kapağı ameliyatı bu problemi çözmez.
2) Yanaklarda sarkma varsa, yanak kaldırma ameliyatı ile birlikte yapılmalıdır.
3) Üst göz kapağı blefaroplastisinde, alın mutlaka değerlendirilmelidir. Alın germe, şakak kaldırma ameliyatları ile birlikte kaşlar doğru pozisyonlarına alındıktan sonra hala üst göz kapağında sarkma varsa bu giderilmelidir.
Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Aynı gün hasta evine gönderilebilir. 4-5. günde dikişler alınır. Hastanın evinde ilk 48 saati başı yüksekte olacak biçimde yatarak geçirmelidir.

Alt göz kapaklarında düşme daha nadirdir. Genellikle kapak derisinin gereğinden fazla alınmasına bağlıdır.

Yüz Germe Estetiği

Yüz germe ameliyatları, yapılacak ameliyatın büyüklüğüne ve hastanın durumuna bağlı olarak lokal yada genel anestezi altında uygulanabilir.  Kesilerin yeri ve ameliyatın aşamaları  kişinin yüz yapısına ve ameliyatı yapacak olan cerrahın tekniğine bağlıdır. Ameliyatta deri alttaki kas ve yağ dokusundan ayırılır. Sonra, alttaki kas dokusu gerginleştirilir, deri gerilir ve fazlalığı çıkarılır.

Estetik yüz germe operasyonu tek başına yapıldığı gibi, estetik göz kapağı operasyonu ile birlikte de yapılabilir. Operasyon sonrasında 1-2 gün sonra çıkarılmak üzere yüzünüz bandajlanır. Bandaj çıkarılana kadar yüzün bazı bölgelerinde morluklar görebilirsiniz, panik yapmanızı gerektirecek bir durum değildir. Oluşan morluklar iki hafta içinde kaybolacaktır. Operasyondan bir hafta sonra dikişler alınır. 10–15 gün sonra iş hayatına ve sosyal faaliyetlere dönülebilir. Derinin bir miktar hissizliği oldukça normaldir; birkaç hafta veya ayda geçecektir.

Tecrübeli bir cerrah tarafından yürütülen yüz germe estetiğinde komplikasyon oranı düşüktür. Fakat şunu da asla unutmamak gerekir ki; kişilerin anatomisi, fiziksel tepkileri ve iyileşme hızları farklılık gösterir ve sonuçları tahmin edilemez. Oluşabilecek bazı komplikasyonlar; derinin altında kan toplanması; yüz kaslarının sinirlerine geçici hasar vermesi ve enfeksiyondur.

Günlük hayata dönüş evresinde belli noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Yürümek iyi gelecek bir egzersiz olacaktır. Bunun yanında; ağır ev işleri ve egzersizler ile birkaç ay için alkol, sauna ve buhar banyosu yasak olacaktır. Bu sayede vücut  dinlenmeye yönelir; vücut tüm enerjisini iyileşmeye harcar.
İyileşme süreci zaman alacaktır. Yavaş geçen bu süreçte yeni görünümü kazanmak için beklemeniz ve sabırlı olmanız gerekir. Bazı ufak tefek değişiklikler geçen süreç içerisinde oturacak , birkaç ay içerisinde belirginleşecektir.

İşlemden sonra gıdıya elastik bir bandaj takılır.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90