Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Kombine Estetik Uygulamalar 4


Yüzün yandan görünümünü daha güzel ve bakıldığı zaman ruhu okşayan bir şekle getirilmesi için yapılan cerrahi operasyonlara genel anlamda profiloplasty diyebiliriz. Yüzün yandan görünüşünün güzel veya çirkin olmasına neden olan öğeler arasında en önemlileri burun, dudaklar ve boyun bölgesidir. Bu üç bölge alınla birlikte orantılı bir açı çizdiği takdirde ahenk sağlanır. Geçen zaman, dengesiz beslenme, dış ve genetik faktörlere bağlı olarak yüzümüze yansıyan deformasyonları tek seansta üç farklı estetik müdahale ile çözüme kavuşturmak mümkündür. Bu gün burun estetiği (rhinoplasty), dudak estetiği ve gıdı estetiğinden bahsedeceğiz.

Burun Estetiği  (Rhinoplasty)

Burunda mevcut olan şekil bozukluğunun estetik olarak cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi işlemidir. Burundaki şekil bozuklukları kişiden kişiye değişkenlikler arz edebilir. Örneğin; burun aşırı büyük olabilir, burun sırtı aşırı tümsek ve kavisli olabilir, burun ucu uzun ve sarkık olabilir veya çok etli, büyük ve yuvarlak olabilir, burun kökünde burun ile alın arasında var olan açı düzleşmiş olabilir, semer burun veya eğer burun dediğimiz şekilde burun sırtı çökük olabilir, burun ile dudak arasındaki açı ileri derecede daralmış olabilir, burun kanatları ileri derecede geniş ve yayvan olabilir veya burun sağa veya sola yamulmuş olabilir. Burnun iki tarafı arasında asimetri olabilir.

Öte yandan burnun dışı gibi içinde de yapısal bozukluklar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda burun solunumu da bozulmuştur. Bu gibi problemleri de birlikte halledebiliyoruz.

Birçok ameliyatta olduğu gibi bunlarda da genel anestezi uygulanıyor. Yani hasta uyutuluyor ancak; biz ameliyat sırasında kanamayı azaltıcı ilaç ve lokal anestezi içeren bir solüsyonu da buruna zerk ediyoruz.

Operasyon; burun çatısında bozukluk olan olgularda ortalama 1 saat sürerken; burun orta bölmesinin de birlikte düzeltilmesi gereken durumlarda bu süre 3 saate kadar uzayabilmektedir.

Ameliyat sonrasında tamponlar iki veya üç gün kalıyor. Alçı bir hafta sonra çıkarılıyor. Onun yerine ya yeniden bir alçı konuluyor veya flaster tespiti uygulanıyor. Bir hafta da böyle tutuluyor. Yani toplam iki haftalık bir tespit süresi kişiyi bloke edebiliyor.
Nihai sonuç şişliklerin tamamen kaybolduğu altıncı aydan sonra ortaya çıkar. Bu süre minimum süre olup bazen daha geç olabilir.

Dudak Estetiği

Dudakları kalınlaştırmak ve daha da hacimli göstermek için yapılan işlemlerdir. Dudağa yapılacak çeşitli uygulamalar ile bu sağlanır.

Yapay maddelerle dolgu
Bu amaçla üretilmiş ve piyasaya sunulmuş çeşitli ürünler mevcuttur. Bunlar genellikle herhangi bir kesi yapmaksızın enjeksiyon şeklinde uygulanırlar. Bir çoğu çeşitli dezavantajları nedeniyle kullanımdan kalkmış ya da çok nadiren tercih edilmektedirler. Günümüzde bu amaçla tercih edilenler hyaluronic asit içerikli ürünlerdir. Hyaluronic asit insan vücudunda normalde de bulunan bir molekül olduğu için herhangi bir yabancı cisim tepkisi ya da alerjik reaksiyona neden olmaz. Dolayısıyla istenmeyen sonuçlara da neden olmadığı için güvenle kullanılabilmektedir. Hyaluronic asit içerikli bu ürünlerin değişik alt kategori ürünleri de mevcuttur. İhtiyaca göre bunlardan birisi tercih edilir. Hyaluronic asit içerikli dolgu maddeleri dudak estetiğinde başlıca iki amaçla kullanılır. 1-Dudak hatlarının belirginleştirilerek dudakların daha dolgun görünmesini sağlamak. Bu amaçla enjeksiyon, dudak hatları boyunca ve üst dudakta burunun altında kalan, filtrum dediğimiz oluksu çukurluğun yan kenarları boyunca yapılır. 2- Dudak çevresindeki kırışıklıkların ve çizgilerin yok edilmesini sağlamak. Bu amaçla bu ürünler deri yüzeyinin ve çizgilerin hemen altına(dermis tabakası içine) zerk edilerek işlem gerçekleştirilir. Bu uygulamalarda elde edilen sonuçlar ortalama 6-9 ay kadar sürer. Etkisi geçince tekrarlamak gerekir.
Dolgu maddesi enjeksiyonu yapılırken ürünün mutlaka orijinal, yasal ve güvenilir olduğundan emin olmak gerekir. Uygulamayı yapan hekimin bu konuda yeterli bilgisi ve deneyimi bulunmalıdır. En önemlisi uygulayıcı uzman hekim steril şartlarda çalışmaya azami özeni göstermelidir.

Vücuttan alınan materyal ile dolgu
Bu amaçla kullanılan materyaller yağ dokusu, faysa dokusu ya da doku kokteylidir. Bunlardan da tercih edilen yağ dokusu enjeksiyonu (lipofilling) dur. Yağ dokusu genellikle karın ya da bacak iç kısımlarından alınır. Kişinin kendi vücudundan alındığı için herhangi bir yabancı doku reaksiyonuna sebep olmaz ve alınan bölgede iz kalmaz. Enjeksiyon yöntemiyle dudak içine özellikle kas dokusu arasına uygulanarak dudaklarda istenilen dolgunluk sağlanır. Günümüzde microlipoinjection yöntemiyle çok ince çizgilerin giderilmesi bile sağlanabilmektedir. En önemli dezavantajı enjekte edilen yağın bir kısmının vücut tarafından emilerek yok edilmesidir. Bunun için ikinci, üçüncü seans uygulamalara ihtiyaç olabilmektedir. Sonuçta elde edilen dolgunluk kalıcıdır.

Gıdı Estetiği

Özellikle vücudun her hangi bölgesinde oluşan sarkıklık kadınlar için sorun teşkil etmekte.  Vücudun en dikkat çeken bölgesi ise; yüz ve çevresidir. Genç yaşlarda bile genetik faktörler ve kiloya bağlı olarak sorun haline gelen gıdı, küçük bir cerrahi operasyon ile eski formuna kavuşturulabilmektedir. Gıdıdaki yağ problemi liposuction (yağ emme) yöntemi ile çözümlenebilmektedir. Lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilen liposuction yöntemi ile çene altında biriken yağ stoklanması küçük bir kesi ile girilip emilerek azaltılmaktadır. İşlemden sonra gıdıya elastik bir bandaj takılır.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90