Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Kış Dönemi Estetik Ameliyatlar İçin Daha Mı Uygun ?


Estetik cerrahi alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde her mevsim aynı konforda estetik operasyon geçirmek mümkün hale gelmiştir. Bu operasyon şu mevsimde yapılabilir ve ya yapılamaz ibaresi kesinlikle yanlıştır. Planlanacak tüm estetik cerrahi prosedürler için özel bir mevsim ayrımı yoktur. Halk arasında ‘yazın estetik ameliyatlar yapılamazmış, operasyon için mutlaka kış aylarını beklemek gerekirmiş’ gibi bir algı oluşmuş durumda ne yazık ki. Bu doğru bir bilgi değil. Yaz kış her türlü estetik ameliyat yapılabilir. Ancak belki bazı ameliyatlarda bazı tedbirlere ihtiyaç olabilir.

 

Burun estetiği, vücut şekillendirme ameliyatları (yağ aldırma, karın germe, kol ve bacak estetiği) gibi estetik prosedürlerden sonra özellikle yaz dönemlerinde bahsettiğimiz önlemlere ihtiyaç vardır. Cilt genel olarak estetik ameliyat sonrasında güneşe karşı hassaslaşacaktır. Operasyon sonrası gelişebilecek morluğu, kızarıklığı güneşten korunmak gerekir. Eğer bu morluklar giysi altında kalıyorsa ekstra bir tedbire gerek yoktur. Açıkta kalan bir bölge ise kişinin güneşe çıkmaması gerekir. Aksi takdirde morluk ve kızarıklık olan alanlar güneşin etkisiyle esmerleşir ve bu bölgelerde kalıcı esmer lekeler oluşabilir. Aynı durum yüz gençleştirme, lazer ve kimyasal peeling ile yüz soyma, dermabrazyon (zımparalama) yöntemi uygulanan kişiler için de geçerlidir. Bu uygulamalar sonrasında oluşan kızarıklıklar geçene kadar güneşten korunmak gerekir. Yazın yapılacak ameliyatlar hastanın durumuna ve/veya tercihine de uygun olmayabiliyor. Örneğin vücut şekillendirme ameliyatı sonrasında hastanın en az 3 hafta süre ile kullanması gereken korse sıcak hava koşullarında kişiyi zorlayabiliyor.

 

Konforuna düşkün olan kişiler kış mevsiminde bu tür ameliyatları olmayı tercih edebiliyor. Yoksa cerrahi açıdan veya tıbbi açıdan yaz döneminde ameliyat olunmaz diye bir kaide yok. Çünkü vücut sıcaklığı normal şartlarda 36 - 37 derece oluyor. Bu yaz ve kış aylarında hiçbir şekilde değişmiyor. Yani vücudun sıcaklığı yazın artarken, kışın düşmüyor. O halde yaranın iyileşmesi kışın daha iyi olur diyemeyiz.


Yayınlanma: 31/10/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90