Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Kepçe Kulak Psikolojisi


Kepçe kulak problemi; kulağın normal anatomik duruşundan önde olması durumu olarak tanımlanabilir. Bunlarda kulakların kafatası ile arasındaki açı genişlemiştir. Normalde bu açı 30-35 derece aralığındadır İki kulakta birden olabileceği gibi, tek kulakta da olabilir. Genel sebep olarak genetik faktör belirtilebilir yani ailede kepçe kulağın olması durumunda ileri kuşaklarda görülme durumu söz konusudur.

 

Kepçe kulak problemi; okul çağındayken arkadaşlarının yaptığı kötü şakalarla ilerleyen dönemde sosyal bir fobi haline dönüşebilir. Kepçe kulak problemi bir başka deyişle; çocukların sadece görünümlerini değil, ilerleyen süreçte toplumdaki sosyal statülerini, karakterlerini ve ruh hallerini olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Konu çocuk – çocukluk psikolojisi olunca; durumun hassasiyeti daha fazla artıyor. Çünkü bu süreçte yaşanan psikolojik yıkımı çocuk dile getiremez ve her açıdan gelişim çağındaki çocuk yetişkine nazaran çok daha derinden etkilenir. Aslında burada ebeveynlere çok iş düşer. Anne ve babanın bilinçli olarak kepçe kulak problemini çocuğun psikolojisini etkileyecek raddeye getirmemesi önemlidir.

 

Tüm bu sebeplerle kepçe kulak estetiği için; en uygun zaman okul öncesi çağlar ve/veya ilköğrenim çağlarıdır. Zaten kulak gelişiminin %90’ı 6-7 yaş aralığında tamamlanmaktadır. Bu yaşlardan itibaren her yaş döneminde kepçe kulak estetiği uygulanabilir. Bahsettiğimiz süreçlerde uygulanması halinde, çocuklarda psikolojik sorunlara sebep olmadan tedavisi sağlanmış olur.

 

Erken dönem planlanan kepçe kulak estetiği operasyonu için aile ve doktor işbirliği de önemlidir. Nihayetinde her ameliyat kişi hangi yaşta olursa olsun bir stres sebebidir. Bu sebeple öncelikle anne ve baba böyle bir operasyon öncesinde çocuğu iyi hazırlayıp bilinçlendirmeli ve yüreklendirmelidir. Uzman Estetik Plastik Cerrah ile koordineli çalışacak ebeveynler; çocuklarına net, sade, anlaşılır ve doğru bilgi aktarmalıdırlar.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90