Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Kanser Sonrası Yeniden Meme Yapımı


Kadınlığı simgeleyen en önemli estetik organdır, meme. Estetik değer olarak memeye bakıldığında parçanın bütünle ve birbiriyle uyumu, yani memenin durum ve niteliğinin vücudun diğer yapıları ile ahengi önem kazanmaktadır.  Konuya psikolojik yaklaşımla bakıldığında ise kadının; kadınlığını algılamasındaki en önemli organdır. Memenin durumu kadının kendisini çekici, güzel ve normal hissetmesinde büyük önem arz eder.

 

Meme kanseri ve tümörlerinin görülme oranı gün geçtikçe ne yazık ki artıyor. Meme kanseri tedavisinde meme şekil ve hacim bozuklukları yaşanabilir. Kanser nedeniyle memenin bir kısmı ya da tamamının cerrahi olarak alınması gerekebilir.  Kadın kanser tedavisi sırasında yaşam mücadelesi verirken estetik gibi görünen bu organ bütünlüğün bozulması,  memenin eksikliği, deformasyonu, asimetrisi, kaybı kadını derinden etkiler, psikolojik olarak kadında yıkıma sebebiyet verebilir.

 

Kanser tedavisi sırasında mastektomi adı verilen ameliyat ile memenin bir kısmı ya da tamamının alınması kararı ortaya çıkabilir. Bu karar alındıktan sonra bir estetik plastik cerrah ile görüşmekte fayda vardır.  Gelişen tıp teknolojisi ve yeni teknikler sayesinde; kanser veya benzeri bir rahatsızlıkla yaşanan meme kayıplarında estetik plastik cerrahi uzmanları tarafından, kadında sıkıntı yaratan konu çözüme kavuşturulabilmektedir.

 

Yeniden meme yapımı (meme rekonstrüksiyonu) bazı vakalarda mastektomi ile eş zamanlı olabileceği gibi bazı durumlarda da kansersiz geçirilecek birkaç yıl sonrasında uygulanabilmektedir. Bu konuda da kanser tedavisini yürüten hekim hastayı en doğru yönlendirecek kişi olacaktır.

 

Estetik ve Plastik Cerrahide meme rekonstrüksiyonu (yeniden meme yapımı) için farklı teknikler uygulanabilmektedir. Operasyonda uygulanacak teknik ise plastik cerrahın ilk muayenedeki tespit ve ölçümleri ile hastanın beklentisi göz önüne alınarak belirlenir. Estetik plastik cerrahi uzmanı hangi estetik operasyon olursa olsun bütüne olan uyumla hareket ederek hastaya yardımcı olur. Yeniden meme yapımı operasyonu uygulanacak tekniğe bağlı olarak genel anestezi altında ortalama 3 ila 6 saat arasında gerçekleşir.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90