Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Kalitesi Kanıtlanmış Silikon Protezler Güvenlidir


Meme büyütme operasyonları estetik cerrahinin en çok gerçekleştirilen ameliyatlarındandır ve silikon ise; meme büyütme işlemlerinde en sık kullanılan maddedir. Tıp alanında silikon içeren tıbbi malzemeler 1960’lı yıllardan beri kullanılmaktadır. Silikon içerikli maddeler sadece estetik operasyonlarda değil aynı zamanda farklı tedavi yöntemleri olarak da (eklem protezleri, yara tedavisi vs.) kullanılmaktadır.

Günümüzde dünya genelinde pek çok ülkede firmalar değişik isim ve kalitede meme protezi üretmektedir. Piyasaya sürülen ürünlerde kalite ve fiyat elbette ki farklılık göstermektedir. Bunun çok üzücü bir örneğini birkaç yıl önce bir Fransız üretimi olan PIP meme protezlerinde, Fransız Hükümeti’nin yapmış olduğu açıklamada yaşandı. ABD’de satışı yasaklanan PIP protezler farklı ülkelerde yaygın olarak kullanılmış; bu protez ile meme büyüten kadınlarda çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başladığı açıklandığında gözler estetik cerrahi sektörüne çevrilmişti. Daha sonrasında yapılan incelemeler ışığında; protezlerin içinde endüstriyel kullanım için üretilmiş (tıbbi olmayan) silikon olduğu tespit edilmiş ama yine de estetik operasyon geçirmiş ve/ veya geçirmeyi düşünen bayanların endişesi önlenememişti.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış meme protezleri güvenlidir, kanser yapıcı etkisi kanıtlanamamıştır. Zaten yaşanan bu skandaldan sonra iki silikon protez üreticisi firma, konuyla ilgili ürünlerine garanti vermeye de başlamıştır.

Meme protezi ile göğüs büyütme estetiği düşünen bayanlar gönül rahatlığı ile bu operasyonu yaptırabilirler. Bayanlar ameliyat öncesinde gerçekleştirilen ön muayenede doktorlarından kullanılacak protezlerle ilgili detaylı bilgi talep etmelidir. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından kullanım izni verilmiş markaları tercih eden hekimlerle bu yola çıkacak olan hasta kullanılan protezlerin etiketlerinden ameliyat sonrası birer tane alarak saklamalıdır. Ameliyat sonrası dönemde de hastaların meme kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları genel sağlık kontrolü anlamında önem arz etmektedir.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90