Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Hekim ve Hasta İletişiminin Estetik Cerrahideki Önemi


Kendini doğru ifade edebilme ve diğer insanları doğru anlayabilme ihtiyacıyla yapısal olarak insan sosyal bir varlıktır. Bu sosyal varlığın gelişimi ve toplumsal duruşa ayak uydurabilmesi içinse etkin iletişim olmazsa olmazlar arasındadır. Sağlıklı bir toplumun oluşmasında temel olan etkili iletişim kullanıldığında gereksiz gerginlik ve çatışmalar azaldığı gibi zaman kaybı da azalır.

 

İnsanoğlu hayattan beklentileri itibariyle yüksek hayal gücüne sahiptir. Birçok insanın kendisini bambaşka hayal etmesi ve kendini sanki küllerinden yeniden doğmuş gibi yaratma eğilimi çoğu zaman insanları daha istikrarlı bir şekilde, mutluluğa ve öz güvene dönüşümlerinde yardımcı olmuştur. Öyle ki estetik cerrahi uygulamalarda bu dönüşümlere yardımcı olabilir bir disiplindir. Ancak burada bireysel memnuniyetleri etkiyen birçok etmen vardır. Bu faktörlerden belki de en önemlisi hasta ve hekim arasındaki karşılıklı kurulması gereken etkin iletişimdir.

 

Dedik ya hayal gücü; bazı kişilerde o kadar baskındır ki, kişi hayatın anlamını ameliyat sonrasındaki hayali görünümüne bağlar. Böyle bir durumda hastanın bilinçaltı; hekimin sunduğu gerçekçi verileri duymaz ve kabul etmez.  Tıbbi bilgi ışığında hekim en anlaşılır şekilde hastasını cerrahi prosedür ile ilgili bilgilendirir ve bunun karşılığında hastasından iyi bir dinleyici olmasını, gerçek ve gerçeküstü ayrımını yapabilmesini bekler.

 

Sağlıklı iletişim estetik cerrahi prosedür öncesinde kurulması gereken en sağlam temeldir. Estetik cerrahi sonrasında elde edilecek kesin sonuç için zaten zaman gereklidir. Aslında ameliyat bittikten sonra işimiz bitmez, her şey aslında bu noktada başlar. Sanatsal becerilerimizi kullanarak yaptığımız ameliyatların sonrasında iyileşme süreci dediğimiz zaman dilimi yani nihai sonucu bizlere gösterecek dönemin sağlıklı atlatılması gerekir. Bunun içinde ameliyat sonrası hastanın önerilerimize kulak vermesi, dikkat etmesi, kendini mutlaka sakınması gereken durumlardan uzak durması gerekir. İşte bu nedenle estetik cerrahide hastayla iletişimimiz her zaman uzun solukludur, deriz.


Yayınlanma: 07/09/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90