Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Genital Problemler Kadını Olumsuz Etkiliyor


Vajinal doğum, yaşlanma, hormonal düzensizlikler, genetik yapı ve benzeri sebeplere bağlı olarak zaman içerisinde genital organın rengi, biçimi değişebilir; içyapıda deformasyonlar oluşabilir. Bu tür rahatsızlıklar kadının cinsel yaşamını da olumsuz etkiler. Bir kadın göğüslerinin küçüklüğü ve/veya sarkıklığından, aldığı kilolar nedeniyle bedensel görünümünden, yüzünde zamanla belirmeye başlayan çizgilerden rahatsızlık duyabiliyorsa, genital problemlerinde de rahatsızlık duyabilir ve bu gayet normaldir. Diğer taraftan göz önünde olmayan bir bölgeye estetik operasyon yapılmaz diye düşünmek de doğru değildir. Genital estetiğin vücudun herhangi bir bölgesine yapılan estetik operasyondan farkı yoktur. Bu nedenle genital bölge ile ilgili estetik operasyonlar giderek daha çok kadın tarafından fark edilip, tercih edilmeye başlandı.

 

Görünmeyen bir bölge olması ve en önemlisi toplumsal bir tabu olarak görülmesi sebebiyle mahrem sayılarak konuşulmayan gündeme getirilmeyen bu konu aslında kadınlar tarafından fark edildi. Her şeyden önce kadın cinsel anlamda özgüven sahibi olmak, yaşam kalitesinde denge sağlamak ve sağlığı konusunda önlem almak yolunu tercih etti. Son birkaç yıldır vücudu ve görünümünde yaşadığı problemlerini dile getirerek yenilenme düşüncesi ile yüreklenen kadınların genital bölge estetik cerrahisine de ilgisi giderek artmaktadır.

 

ajinal problemler her şeyden önce kadınların cinsel yaşamda tatminsiz ve mutsuz olmalarına sebebiyet verir. Vajinal problemler;

 

En sık olarak karşılaşılan problem vajenin ileri derecede gevşemesi ve bollaşmasıdır. Bu, normal doğum yapmış birçok kadında doğum esnasında gerilen ve genişleyen dokuların doğum sonrasında normale dönememesine bağlıdır.

 

Normal doğum sırasında görülebilen doğum yırtıklarının veya doğumu kolaylaştırmak amacıyla yapılan kesinin(epizyotomi) düzgün onarılamaması ya da onarım sonrası enfeksiyon, yara ayrışması vs. gibi komplikasyonların görülmesi sonucunda vajen girişinde hem estetik görünüm bozukluğu ve hem de bollaşma ortaya çıkabilir. Bu bollaşma cinsel ilişkide tatmini engelleyebilir.

 

Diğer bir problemde; küçük dudakların yani iç dudakların normalden büyük ve sarkık olmalarıdır. Küçük dudaklar bazen öylesine büyük olurlar ki, fil kulağı deformitesi dediğimiz görünüm ortaya çıkar. Böylesine büyük ve sarkık olan küçük dudaklar (iç dudaklar) sadece estetik olarak bir görünüm bozukluğu yaratmazlar, aynı zamanda cinsel ilişki sırasında bir takım fonksiyonel problemlere de neden olabilirler.

 

Estetik ve Plastik Cerrahi kurallarına, asepsi-antisepsi kurallarına ve ameliyat sonrası bakım ve hijyen kurallarına ve de doktorun tavsiyelerine uyulduğu taktirde, genellikle tatminkar sonuçlar alınır. Vajinal operasyonlar sonrasında kişi kendini her ortamda rahat hissedeceği gibi özgüveni de artacaktır. Ayrıca genital bölgede vajinal enfeksiyonlara yakalanma riski de azalacaktır.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90