Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Estetik Efsaneleri - 4


Estetik efsaneleri yazı dizimizin bu haftaki devamında da doğru zannedilen yanlışları gözden geçirmeye devam ediyoruz.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar da zamanla mutlaka dökülür ! YANLIŞ

Erkek tipi saç dökülmesi olanların saçları ne kadar dökülürse dökülsün kafanın arka ve yan bölümündeki saçlar çok az dökülürler ya da dökülmezler. Bu nedenle saç ekiminde bu bölgelerden alınan saçlar ön taraftaki açık alanlara ekilir. Ekilen bu saçların %10 – %15 kadarı tutmaz yani telef olur. Tutanlar ise bulunduğu bölgede kalsalardı ömürleri ne kadar olacak idiyse ekildikleri yerde de aynı ömürlerini tamamlarlar.

İzlerin kesin tedavisi mümkündür ! YANLIŞ

Kesilip dikilen her yerde mutlaka bir iz olur. Bu doğa kanunudur. Biz plastik cerrahların yaptığı şey bunların en az düzeyde olmalarını sağlamak ve bazılarını da gizleyerek görülmelerini engellemektir.

Ameliyatsız burun estetiği her hastaya yapılabilir ! YANLIŞ

Bazı tanıtımlarda bu mümkünmüş gibi bir izlenim yaratılmaktadır. Tabi ki doğru değildir. Ancak çok küçük deformitelerde geçici dolgu ve botoksla minimal düzelmeler sağlanabilir. Bunların etkisi adı üstünde geçicidir. İple asma veya hastanın kendi vücudundan alınan yağ dokusuyla dolgu gibi işlemler aslında bir ameliyattır. Ameliyatsız nitelemesini bunlar için kullanamayız.

Lazer epilasyon kanser yapar ! YANLIŞ

Lazer epilasyon uygulamasının kansere neden olduğunu kanıtlayan herhangi bir klinik çalışma bulunmamaktadır. Lazer epilasyon amaçlı kullanılan lazer cihazlarının ürettiği ışınlar cilt içinde sadece kıl köklerini tanıyan ışınlardır. Dolayısıyla cildin diğer elemanlarına ya da cilt altındaki doku ve organlara zarar vermez.

Estetikte her zaman en yeni yöntem en iyi yöntemdir ! YANLIŞ

Günümüzde teknolojik gelişmelerle beraber tıpta her geçen gün yeni yöntemler, teknikler karşımıza çıkıyor. Burada ‘En yeni yöntemler, en iyi yöntemlerdir’ demekten ziyade; ‘geçerliliği kabul edilmiş yöntemler en iyi yöntemlerdir’ demek daha doğru olur.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90