Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Estetik Diş Dolguları


Günümüzde cinsiyet ayrımı olmaksızın bireyler ideal kilosuna, sağlık değerlerine, kişisel bakımı ve estetik duruşuna önem vermeye başladı. Gelişen tıp teknolojilerinin nimetleri sayesinde sağlık ve estetik ortak bilinçte hareket ediyor.  Dolayısıyla kusursuz gülüşe sahip olmayı istemek; her kesimden bireyin neredeyse temel ihtiyacı haline geldi. Öyle ki; sadece dişte yaşanan bir ağrı ya da diş eti rahatsızlığıyla değil, estetik diş hekimliği ve özellikle gülüş tasarımı için diş hekimleri ziyaret ediliyor. Artan taleplerin neticesinde günümüzde uygulanan diş tedavilerinin hem fonksiyonel hem de görsel olarak tatmin edici olması esastır. Bu nedenle diş hekimliği uygulamalarında her geçen gün yeni yöntem ve materyal seçeneği artmaktadır.

 

Geçmiş zamanda diş çürüklerinin tedavisinde kullanılan tek seçenek metal alaşımlı siyah amalgam dolgular çok sağlam olmasına karşın; dezavantaj olarak içerisinde civa muhteviyatı ile uygulama yapılanla uygulamayı yapan açısından zararlı olduğunun hala tartışılır olması ve estetik gereksinmelere hiçbir şekilde cevap vermemesi nedeniyle artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır.

 

Doğal görüntüyü en iyi sağlayan estetik diş dolgularının kullanımı ise artmıştır. Estetik diş dolguları şekil ve renk olarak doğal diş formundadır ve bu nedenle kişinin kendi dişinden ayırt edilemez. Toplumda estetik diş dolgusu denilince akla hemen ön dişler gelse de aslında bir kahkaha sırasında ilk anda göze çarpabilen arka dişleri de bu anlamda ihmal etmemek gerekir.  

 

Hem ön dişlerde, hem arka dişlerde kullanılan estetik dolgu malzemesi kompozittir. Kompozit; uygulama yapılacak bölgeye tabaka tabaka yerleştirilir ve her bir tabakası özel ışın yardımıyla sertleştirilir. Bu nedenle ışınlı dolguda denilmektedir. Estetik dolguların bir avantajı da dişe göre şekillendirilebilmeleridir. Estetik dolgular diş ile uyumlu olduğundan diş dokularını destekler. Estetik dolgular özel bir bakım gerektirmezler.


Yayınlanma: 16/08/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90