Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Estetik Burun Ameliyatı ve Profiloplasty


Yüzün yandan görünümünü daha güzel ve bakıldığı zaman ruhu okşayan bir şekle getirilmesi için yapılan cerrahi operasyonlara genel anlamda profiloplasty diyebiliriz. Yüzün yandan görünüşünün güzel veya çirkin olmasına neden olan öğeler;alın, yanak çıkıntıları, kaşlar ve gözler, burun ve alın arasındaki açı, üst ve alt dudaklar, üst ve alt çeneler, diş arklarının yaptığı çıkıntılar ve birbirleri ile olan ilişkileri, alt çene ucunun çıkıntısı, çene altı gıdısının düzgün, sarkık veya şişman olması, boyun ve alt çene arasındaki açı, burun ile üst dudak arasındaki açı, alın, burun ve burunla çene ucu arasındaki mesafelerin oranı gibi durumlardır.

Bu öğeler arasında en önemli yeri burun teşkil eder. Çünkü, burun yüzün tam ortasında yer alan en belirgin yapıdır. Bu nedenle bir kişinin yüzüne baktığımız zaman gözümüze en önce o kişinin burnu çarpar. Burundaki herhangi bir çirkinlik yüzün diğer öğelerindeki bütün güzelliklerin fark edilmesini engeller.

Öte yandan, yukarıda sözünü ettiğimiz öğelerden bir veya bir kaçında herhangi bir bozukluk veya oransızlık varsa o kişinin burnunun güzelliğini de fark edemeyiz ya da böyle bir durumda sadece burun üzerinde yapılacak estetik bir düzeltme doyurucu bir sonuç vermeyecektir. Bu nedenle biz estetik burun ameliyatı isteği ile başvuran bir hastanın sadece burnuna değil, o hastanın profilini oluşturan tüm öğelere dikkatimizi yöneltiyoruz. Eğer diğer öğelerde de herhangi bir bozukluk varsa bunları da estetik burun ameliyatı ile birlikte ele almayı o hastaya öneriyoruz. Örneğin; estetik burun ameliyatı ile birlikte çene ucunda kısalık olan bir hastanın çene ucunu da aynı seans da bir miktar şişirdiğimiz zaman elde edilecek sonuç çok çarpıcı olabilmektedir.

 

Rhinoplasty

Burunda mevcut olan şekil bozukluğunun estetik olarak cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi işlemidir. Burundaki şekil bozuklukları kişiden kişiye değişkenlikler arz edebilir. Örneğin; burun aşırı büyük olabilir, burun sırtı aşırı tümsek ve kavisli olabilir,burun ucu uzun ve sarkık olabilir veya çok etli, büyük ve yuvarlak olabilir, burun kökünde burun ile alın arasında var olan açı düzleşmiş olabilir, semer burun veya eğer burun dediğimiz şekilde burun sırtı çökük olabilir, burun ile dudak arasındaki açı ileri derecede daralmış olabilir, burun kanatları ileri derecede geniş ve yayvan olabilir veya burun sağa veya sola yamulmuş olabilir. Burnun iki tarafı arasında asimetri olabilir.

Öte yandan burnun dışı gibi içindede yapısal bozukluklar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda burun solunumu da bozulmuştur. Bu gibi problemleri de birlikte halledebiliyoruz.

Operasyonlarda zaman…

Estetik burun ameliyatları için en erken 16.-17. yaşlarda operasyon yapılabilir. Üst yaş sınırı hastanın genel sağlık durumuna ve ameliyata engel herhangi bir başka  hastalığı olup olmadığına göre değişir.

Birçok ameliyat da olduğu gibi bunlarda da genel anestezi uygulanıyor. Yani hasta uyutuluyor ancak; biz ameliyat sırasında kanamayı azaltıcı ilaç ve lokal anestezi içeren bir solüsyonu da buruna zerk ediyoruz.

Operasyon süresi burun çatısında bozukluk olan olgularda ortalama 1 saat sürerken; burun orta bölmesinin de birlikte düzeltilmesi gereken durumlarda bu süre 3 saate kadar uzayabilmektedir.

Ameliyat sonrasında tamponlar iki veya üç gün kalıyor. Alçı bir hafta sonra çıkarılıyor. Onun yerine ya yeniden bir alçı konuluyor veya flaster tespiti uygulanıyor.Bir hafta da böyle tutuluyor. Yani toplam iki haftalık bir tespit süresi kişiyi bloke edebiliyor.

Nihai sonuç şişliklerin tamamen kaybolduğu altıncı aydan sonra ortaya çıkar. Bu süre minimum süre olup bazen daha geç olabilir.
Doğal olanı tercih etmek önemli…

Elinde gazetelerden, mecmualardan kesilmiş resimlerle bize başvurup "işte ben böyle burun istiyorum" diyen  hastalar bizim için hiç de makbul hastalar değillerdir. Çünkü, bu kişilerin gösterdikleri resimlerdeki yüzler başka yüzlerdir. O resimdeki burnu hastamızın yüzüne koyduğumuz zaman aynı güzellikte bir sonuç alınması mümkün değildir. Her yüze giden burun şekli farklıdır.Yani estetik burun ameliyatında belli ölçüler vardır ve bu ölçüler her hasta için farklıdır. Bu ölçüler burnun uzunluğu, yüksekliği, yüzün diğer yapıları ile yaptığı açılar göz önüne alınarak değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeleri genellikle ameliyattan önce bilgisayardaki fotoğraf üzerinde çalışma yaparak gerçekleştirmekteyiz. Ameliyat sonrası ortaya çıkacak olan sonuç  hakkında ve profilde ideal düzelmeyi sağlamak için başka işlemler gerekip gerekmediği hakkında hastayı bilgilendiriyoruz. Hasta ile durumu tartışarak birlikte karar veriyoruz.

Profiloplasty ve estetik burun ameliyatlarında ideal sonuç bence doğal görünümlü, estetik ameliyat olduğu fark edilmeyen ,yüzdeki diğer yapılarla uyumlu ve oranlı,solunum problemi olmayan, yüzdeki diğer yapıların güzelliklerini maskelemeyen tam tersi ortaya çıkaran bir sonuç olmalı.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90