Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Erkekte Meme Büyümesi Nedenleri ve Çözümü


Yapısal olarak erkek memesi kadın memesinden farklıdır. Erkek memesinin küçük olmasının en önemli sebebi; erkeğin vücudunda yeteri kadar östrojen yani kadınlık hormonunun olmamasıdır. Ancak bazı durumlarda erkek memesi kendiliğinden büyüme göstererek neredeyse kadın memesi şeklini alır. Kısaca jinekomasti, erkek memesinin kadın memesi gibi büyüme durumudur.

 

Jinekomasti erkekte genellikle ergenlik çağında 12 – 18 yaş grubunda görülür. Bu dönemde hormonlar değişim gösterirken, kişi için gelişim süreci söz konusudur. Bu duruma bağlı olarak tek taraflı ve/veya çift taraflı büyüme görülebilir. Bazı kişilerde bir miktar ağrı da olabilir. Ergenlik sürecinde başlayan jinekomastinin nadiren gerilediği veya ortadan kalktığı durumlar varsa da; genellikle o büyümüş hali devam etmektedir.

 

Erkeğin korkulu rüyası olan jinekomasti; sosyal ve psikolojik sorunlara ve de özgüven kaybına sebep olmaktadır. Bu kişiler, özellikle yazın denize girmekten ve spor aktivitelerine katılmaktan, ince kıyafetler giymekten kaçınmaktadırlar. Hafif ve orta dereceli büyüme bile onları rahatsız edebilir ve psikolojilerini olumsuz etkiler.

 

Jinekomasti ameliyatı bir estetik ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapıldığında komplikasyonlar sık görülmez ve görülse de bunlar genellikle önemsiz minör komplikasyonlardır. Jinekomasti operasyonu, görünümü düzelterek kişinin kendine olan güveninin artmasını sağlar. Ameliyat sonucu kalıcıdır ve eğer beklentileriniz gerçekçi ise yeni görünümünüz sizi oldukça memnun edecektir.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90