Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Erkeklerin Psikolojisini Bozan Jinekomasti


Yapısal olarak erkek memesi kadın memesinden farklıdır.  Erkek memesinin küçük olmasının en önemli sebebi; erkeğin vücudunda yeteri kadar östrojen yani kadınlık hormonunun olmamasıdır. Ancak bazı durumlarda erkek memesi kendiliğinden büyüme göstererek neredeyse kadın memesi şeklini alır. Kısaca tıp dilinde jinekomasti, erkek memesinin kadın memesi gibi büyüme durumudur.

 

Jinekomastinin temel sebepleri arasında; çeşitli hormonsal bozukluk ve problemler, yanlış beslenme alışkanlığı, yağlanma, kullanılan ilaçların yan etkileri, stres ve strese bağlı hormonların farklı çalışması sayılabilir. Ancak aşırı kilolu kişilerde meme dokusunun yağlanması olarak bilinen lipomasti ile jinekomasti karıştırılmamalıdır. Bazı durumlarda erkeğin vücudunda bulunan kadınlık hormonu (östrojen) miktarının erkeklik hormonu (testesteron) miktarından daha fazla oranda olması yine sebeplerden bir diğeridir. Duruma bağlı olarak jinekomasti tek taraflı ve/veya çift taraflı görülebilir. Bazı kişilerde bir miktar ağrı da olabilir.

 

Erkeğin korkulu rüyası olan jinekomasti; sosyal ve psikolojik sorunlara ve de özgüven kaybına sebep olmaktadır. Bu kişiler, özellikle yazın denize girmekten ve spor aktivitelerine katılmaktan, ince kıyafetler giymekten kaçınmaktadırlar. Hafif ve orta dereceli büyüme görülebildiği gibi; hatta bazen bazı erkeklerin memesi sütyen içine girecek kadar büyük de olabilir.  Mevcut büyüme normal dışı bir olgu olduğu için bu erkekleri rahatsız eder ve psikolojilerini olumsuz etkiler.

 

Bir kişiye erken dönemde jinekomasti tanısı konmuşsa o kişinin olabildiğince erken ameliyat olması gereklidir. Hafif ve orta düzey seyreden jinekomastinin tedavisinde lazer  liposuction ve cerrahiyi harmanlıyoruz. İleri jinekomastide operasyon şekli değişir ve kozmetik görünüm açısından başarı oranı düşer.  Çünkü meme büyüdükçe memenin cildi genişler, fazla cilt dokusuda alınması gerektiğinden tedavide özel yöntemler kullanılır. Jinekomasti ameliyatı bir estetik ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapıldığında son derece tatminkar sonuçlar alınır. Jinekomasti operasyonu, görünümü düzelterek kişinin kendine olan güveninin artmasını sağlar.


Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90