Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar


Ağız ve diş sağlığı açısından diş fırçalama alışkanlığı bazı kişiler için kökleşmiş alışkanlıklardan biridir. Diş eti hastalıklarından ve diş çürüklerinden korumak için ise; dişlerin günde en az iki defa fırçalanması gerekir. Düzenli diş fırçalamadaki amaç, dişlerin üzerine yapışmış ve gözle görülemeyen birikintileri temizleyerek, sağlıklı bir ağıza sahip olmaktır. Fakat birçok insan diş fırçalamayı uygun bir şekilde yapmamakta ve hatalar yapmaktadır.

 

Bireylerin diş fırçası seçiminde yaptığı hatalardan birisi; doğru diş fırçasını kullanmamaktır. Diş fırçası seçiminde dikkat edilecek hususlardan birisi diş fırçasının ağız genişliğine uygun olmasıdır. Eğer kişi ağzını geniş bir şekilde açmakta zorlanıyorsa seçilecek diş fırçasının baş kısmı büyük olmamalıdır. Diş fırçası rahat fırçalamaya imkân vermelidir.

 

Yapılan en temel hata fırçalama öncesi diş fırçasının ıslatılmasıdır. Diş fırçası ıslatılmadan üzerine bezelye büyüklüğünde macun sıkıldıktan sonra fırçanın yarısı diş etinde yarısı dişte olacak şekilde hafif baskılı dairesel hareketler uygulayarak fırçalama yapılır. Hafif dairesel hareketten kastımız ise; üst çenede aşağı doğru, alt çenede yukarı doğru süpürme hareketidir. Dişleri günde 2 – 3 kere fırçalamak ideal olanıdır.  Uygulamada yapılan hata dişlerin daha temiz ve beyaz görünmesi için fazla baskılı, sık ve sert fırçalama yapmaktır. Bu hata diş etlerinin tahriş olmasına yol açar ve diş minelerini aşındırır.

 

Ağız temizliği için hiçbir zaman sadece diş fırçalamak tam bir temizlik sağlamaz. Diş arası temizliği ve genel ağız bakımını desteklemek için gargara kullanımı da önemlidir.  Diş arası temizliğinde genellikle diş ipi tercih edilirken; diş ipi kullanamayan kişiler içinse ara yüzeylerin temizlenmesi amacıyla ara yüz fırçası kullanılması tavsiye edilir. Diş ipi veya ara yüz fırçasının kullanımı ise günde bir defadır. Bazı kişiler ağız gargarasının hijyen için yeterli olduğunu düşünerek tek başına kullanıyorlar. Ağız gargarası hiçbir zaman fırçalamanın ve diş arası temizliğinin yerini tutmaz ama ağız hijyeni için diğer uygulamaları destekleyici tamamlayıcıdır. 


Yayınlanma: 17/02/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90