Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Burun Estetiği Talebindeki Artışın Nedenleri


Hayatın her evresindeki kişilerarası iletişim, sosyalleşme süreçleri ve medyanın günümüz algı yönetimi ile birlikte bireylerin güzellik kaygısı arttı. Doğru orantı mantığında estetiğin gerekliliği düşüncesi de yükseliş gösteriyor.  Dolayısıyla; estetik operasyon isteme yaşı ise günden güne düşüyor.

 

Günümüzde “Z Kuşağı” olarak adlandırılan nesil sosyal medyadaki online her hareketi ile birer içerik yaratıcısıdır. Instagram ve Facebook’ta içeriğin gündeminde ise ağırlıklı “selfie” yer alıyor. Dönemin gençliğindeki bir diğer algıda; eğer bulunduğun ortamda fark edilmiyorsan, dikkat çekmiyorsan ve hayranlık uyandırmıyorsan bir hiçsin gibi düşünce yapısı söz konusu. Sosyal medyada gençlerin tüm paylaşımları ve etkileşimleri birer statü göstergesi halini de aldı. Yakın plan çekim yüzünden daha önce dikkat edilmeyen detaylar selfie çekimlerinde gençler için büyük dert oldu.

 

Selfie pozları ile başvuruda bulunan danışanlar her cinsiyet grubundan hemen hemen eşit dağılım gösteriyor. Genç popülasyonda ergen ve ergenlik sürecini yeni sonlandıran nesil yoğunlukta. İstenilen estetik prosedür ise ağırlıklı olarak burun estetiği. Bu yaş aralığındaki gençlerin burun estetiği taleplerini ise; gerçekten ihtiyaçla gelen başvurular ya da en ufak kusurun gereğinden fazla büyütüldüğü durumlar olarak ikiye ayırmak mümkün.

 

Öncelikle yasa gereği bireyin ameliyat olabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaş altında burun estetiği gerekliliği söz konusu ise; anne baba rızası alınması şarttır. Anatomik olarak vücudumuzda her yapının gelişiminin sonlandığı bir yaş vardır ve bu optimal operasyon yaşını belirler. Burun gelişiminin %90’ınını tamamlandığı; bayanlarda 16-17, erkeklerde 17-18 yaşlarına kadar beklemekte fayda vardır. Her plastik cerrah estetik operasyon isteğinin dayanağı olan sebebe de mutlaka bakar. İstek ve beklentiler eğer ki çok üst düzeydeyse; gerçekçi değilse yapılacak operasyon mutluluktan ziyade mutsuzluk kaynağı olacaktır.  Ayrıca bir estetik operasyonun yapılabilmesi için, hastanın genel sağlık durumunda operasyona ve anesteziye engel bir husus olmaması ve yara iyileşmesi ile ilgili olumsuz bir durumun da olmaması gerekir.


Yayınlanma: 23/01/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90