Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Burun Estetiği Neden Önemli?


Burun estetiği yani rinoplasti estetik cerrahlara başvurulan en popüler cerrahi prosedürlerden biridir. Hâlâ gözde olmasının belki de en önemli sebebi mevcut deformasyonun kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor olmasıdır. İşte bu noktada neden önemli sorusunun yanıtı basittir; sağlık için. Konuyu biraz daha açabiliriz…

 

Kaliteli ve sağlıklı yaşamın temeli; fonksiyonel değerleri sorunsuz olan nefes alabilen bir burun ile sağlanır. Örneğin basit bir solunum yolu enfeksiyonunda yaşanan burun tıkanıklığının kişiyi nasıl bloke ederek yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini göz önüne alarak; sürekli böyle tıkanık bir buruna sahip olmanın yaratacağı sıkıntıları düşünmek lazım. Nefes alamayan bir burun ile kalitesiz, sürekli nefes tıkanıklıklarıyla bölünen uyku gündelik yaşamı sekteye uğratacak yorgunluk sebebi olacaktır.  Diğer bir açıdan nefes alma görevini tam anlamıyla yerine getiremeyen burun bu görevi ağıza bırakacaktır. Ancak bu da pek çok hastalığı beraberinde getirecektir.

 

Burun tıkanıklığı yaratan üç neden bulunmaktadır: Burun bölmesi eğriliği (septum deviasyonu), burun yan duvar etleri büyümesi ve burun içini kaplayan döşemenin (mukozanın) hastalıkları. Burun bölmesi eğriliği (septum deviasyonu) ve burun yan duvar etleri büyümesi cerrahi yöntemlerle düzeltilirken, mukoza hastalıkları kulak burun boğaz uzmanlarınca ilaçla tedavi edilmektedir.

 

Burun yüzde en çok dikkat çeken yapıdır. Burunda mevcut olan herhangi bir şekil bozukluğu ise; kişide özgüven kaybı yaratabilir, hatta bu durum sosyo - psikolojik rahatsızlıklara dahi sebebiyet verebilir. Yüzü oluşturan tüm öğeler arasında burun; denge - simetri açısından estetik plastik cerrahide önemli bir yere sahiptir. Hasta tarafından yalnızca burun estetiği planlanıyorsa bile; biz, yüzde bulunan tüm öğeleri bir bütün olarak değerlendirir ve buna göre hastamıza yol haritası çıkarırız. Estetik burun ameliyatlarında estetik bakış açısının yanında fonksiyonel görevini yani nefes alma sürecini yerine getiren formlar önemlidir. Öncelik sağlıkla nefes alabilen ardından güzel görünen burundur.


Yayınlanma: 08/11/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?
0541 241 94 90