Aralık Ayına Özel Yıl Sonu Sürprizleri
Form Doldur
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Ramazan Ayında Diş Çürüklerinin Sebebi


Diş Hekimi Şiar Atmaca, ağız hijyeninin, hem diş ve diş eti sağlığı için hem de genel vücut sağlığı için önemli gerekliliklerden biri olduğunu ve alınacak basit önlemlerle Ramazan Ayı’nın sağlıkla tamamlanabileceğini söyledi.

 

Ramazan ayında, 24 saat içindeki öğün sayısının ikiye düştüğünü ve iki öğün arasındaki sürenin de uzun olduğuna dikkat çeken Dt. Şiar Atmaca, yenilen ve içilen gıdalara özen gösterilmesi gerektiğini ve ardından ağız ve diş sağlığı için gerekli hijyenin aksatılmaması yönünde uyarılarda bulundu. Ramazan ayında diş çürükleri ve ağız kokusu şikayetlerinin arttığını belirten Dt. Şiar Atmaca, “Sahur ve iftar sonrası, iyi temizlenemeyen diş yüzeyleri ve ara yüzlerde daha yoğun olarak biriken bakteriler çürük oluşumu riskini arttırır. Oruçlu olunan gün yeme içme fonksiyonu olmadığından tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi de azalır. Bu durum bakterilerin üremesine dolayısıyla da ağız kokusu ve diş çürüğünün oluşması için uygun ortam hazırlar“ dedi.

 

Sahur ve iftar sonrasında her zamankinden daha fazla dikkat ederek özenli bir diş bakımı ile mutlaka tam ağız hijyeni sağlayacak temizleme işlemi gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Atmaca, “Piyasada satılan diş macunlarının bazılarında ağız kuruluğuna sebep olabilen etken maddeler vardır. Bu maddelerin etkisini azaltmak için ise, dişler fırçalandıktan sonra ağız bol suyla çalkalanmalıdır” diye konuştu.


Yayınlanma: 12/05/2018

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?