Eylül'de Estetik Aşkı
Form Doldur
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.

Akıllı Telefonlar El Hastalıklarına Davetiye Çıkarıyor!


Uzmanlar akıllı telefonların evde işte yolda yani her an elimizde olmasının aslında elleri kapasitenin üzerinde kullanıma zorladığı yönünde uyarılarda bulunuyorlar.

 

Genç yaşta birçok el hastalığının arttığına dikkat çeken uzmanlar hayatımızı kolaylaştıran dijital teknolojilerin aslında aşırı ve bilinçsiz kullanımının ellerde sinir sıkışmaları ve takılmalara sebebiyet verebildiğini söylüyorlar.

 

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan; parmaklarda uyuşma ve bazen ani kilitlenmeler ile kendini gösteren belirtilerle son dönemde sıklıkla karşılaştıklarına dikkat çekti. Şikayet konusu belirtiler ile yapılan muayene sonuçlarında tetik parmak ve karpal tünel sendromunun başı çektiğini söyleyen Prof. Dr. Mesut Özcan; “ Aşırı telefon bağımlılığı ile farkına varmadan el, parmaklar ve ön kol bölgesindeki sinirleri ve tendonları yoruyor ve zaman içerisinde yıpranmasına sebebiyet verebiliyorsunuz. Tetik parmak, parmağın ve parmağa bağlı tendonun aşırı kullanılmasına bağlı yıpranmada gün yüzüne çıkar. Karpal tünel sendromu ise; el bileğinin ortasında bulunan ve ilk 3 parmağa dağılan median sinirin bası altında kalması sonucu gelişir.”dedi.

 

Gün içerisinde parmaklarda açma - kapama zorluğu yaşanması; takılma şeklinde tutukluk, uyuşukluk ve karıncalanma, hatta ve hatta  uykudan uyandıracak şekilde ağrılarla hastaların başvurduğunu belirten Prof. Dr. Özcan; “Bu rahatsızlıklar için erken tanıya bağlı uygun fizik tedavi ile bazen herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan gerekli tedavi planı düzenlenebilir. Ancak kişinin yaşam kalitesini bozan şiddetli ağrılar ile ellerin kullanımının güçleşmiş durumda olması cerrahi tedavi alternatifini gerektirir. El ve mikro cerrahinin incelikleri ile gerçekleşecek bir operasyon ile elde edilecek sonuçlar çoğunlukla iyidir.”diye ekledi.


Yayınlanma: 15/12/2017

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?